Oryginalny artykuł: Brad Lepper Hopewell use of meteoritic iron. Ohio Archaeology Blog 30.06.2013.
Wśród egzotycznych materiałów używanych przez artystów kultury Hopewell było żelazo z dodatkiem niklu pochodzące z kosmosu. Artefakty z żelaza meteorytowego zostały znalezione w większości kopców kultury Hopewell, w tym Ater Mound, Harness Mound, Hopewell Mound Group, Mound City Group, Seip-Pricer Mound, Seip-Conjoined Mound, Fort Ancient i Turner Earthworks. Wśród nich były przedmioty ozdobne i ceremonialne, takie jak miedziane zausznice zdobione żelazem meteorytowym, zausznice wykonane całkowicie z żelaza meteorytowego, cylindryczne paciorki, guziki z różnych materiałów pokryte żelazem meteorytowym, puste w środku przedmioty w kształcie łódki, stożki, stożki łupkowe pokryte żelazem meteorytowym, fujarki, ozdoby głowy, a nawet ludzkie kości łokciowe i przedramienia ozdobione żelazem meteorytowym.
![]() |
Wizerunek ptaka wykonany z tłoczonej miedzi. Amerykańskie Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jorku (fot. Wikimedia Commons) |
Artyści Hopewell używali żelaza także do produkcji przedmiotów użytkowych takich jak toporki, siekiery, szydła, dłuta i wiertła. Jednak ponieważ były wykonane z tak niezwykłego materiału, prawdopodobnie nie służyły do codziennego użytku - być może stanowiły symbol statusu społecznego albo symbol religijny.
Olaf Prufer wysunął hipotezę, że Indianie Hopewell zdawali sobie sprawę z faktu, że meteoryty spadają z nieba. Cytuje on XIX-wieczny raport W.J. Hoffmana na temat mitu plemienia Menomini o meteorytach, który jasno pokazuje, że niektóre plemiona północnoamerykańskie wiedziały, skąd pochodzą meteoryty:
"Gdy gwiazda spada z nieba, pozostawia ognisty ślad; nie umiera, ale jej cień [duch] idzie do miejsca, gdzie upadła, aby zalśnić ponownie. Indianie czasem znajdują małe gwiazdy na prerii, gdzie spadły".
Badania chemiczne wykazały, że przynajmniej część z żelaza meteorytowego używanego przez artystów Hopewell pochodzi z meteorytu Brenham, który spadł w stanie Kansas. Kiedy ten meteoryt zostawił swój ognisty ślad na niebie 20 tys. lat temu, być może nie było jeszcze komu na niego patrzeć, ale - jak zauważa Prufer - Indianie kręgu kulturowego Hopewell prawdopodobnie obserwowali upadek innych meteorytów, co dało im wiedzę na temat natury żelaza meteorytowego. Jeśli wiedzieli, że żelazo meteorytowe pochodziło z nieba, przedmioty z niego wykonane musiały zaliczać się do najbardziej świętych regaliów.
![]() |
Fragment kamienno-żelaznego meteorytu Brenham na wystawie w Amerykańskim Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jorku (fot. Wikimedia Commons). Kiedy spadł 20 tys. lat temu w Kansas, ważył ponad 4 tony. |
Prufer zwraca jednak uwagę, że jego zastosowanie i sposób obróbki były takie same jak innych metali. Tak więc nie ma niezbitych dowodów na to, że ludy kultury Hopewell wiedziały, jak wyjątkowe jest to żelazo.
![]() |
Mapa zasięgu kultury Hopewell (rys. HRoe / Wikimedia Commons) |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz