Artefakty z brązu i obsydianu odkryte w budynku mieszkalnym sprzed 1000 lat na stanowisku Rising Whale na Alasce wskazują na kontakty handlowe między wschodnią Azją a Nowym Światem. Zdaniem Owena Masona z University of Colorado nowe znaleziska wraz z innymi przedmiotami znalezionymi w ciągu ostatnich 100 lat pokazują, że ludzie i towary docierały do Alaski z Chin, Korei i Jakucji na długo, zanim Krzysztof Kolumb dotarł do Morza Karaibskiego w 1492.
![]() |
Wykopaliska na stanowisku Rising Whale (fot. Jeremy Foin, UC Davis) |
Wśród znalezisk są dwa artefakty z brązu, z których jeden mógł służyć jako sprzączka, a drugi jako gwizdek. Na sprzączce zachował się fragment skóry datowany radiowęglowo na około 600 n.e. W tym czasie na Alasce technologia obróbki brązu nie była znana, więc archeolodzy uważają, że artefakty prawdopodobnie zostały wyprodukowane w Chinach, Korei albo Jakucji, a na Alasce znalazły się dzięki wymianie handlowej. Ponadto w domu znaleziono fragmenty przedmiotów z obsydianu, którego sygnatura chemiczna wskazuje, że pochodzi on z doliny rzeki Anadyr w Rosji.
![]() |
Sprzączka z brązu datowana na 600 n.e. (fot. Jeremy Foin/University of California, Davis) |
Najnowsze odkrycia na stanowisku Rising Whale wpisują się w ponad 100 lat badań, które potwierdzają istnienie szlaków handlowych między Cieśniną Beringa i Alaską a cywilizacjami, które kwitły w Azji wschodniej w okresie prekolumbijskim. W 1913 r. antropolog Berthold Laufer opublikował w czasopiśmie T'oung Pao analizę tekstów i artefaktów, z których wynika, że Chińczycy pozyskiwali kły narwali i morsów od ludu mieszkającego na północny wschód od Chin, być może znad Cieśniny Beringa, gdzie zwierzęta te żyją w dużych skupiskach.
Ponadto kilku badaczy zwróciło uwagę na podobieństwa między zbrojami płytkowymi noszonymi na Alasce a tymi stosowanymi w Chinach, Korei, Japonii i wschodniej Mongolii. W latach 30. XX wieku Henry Collins, archeolog ze Smithsonian Institution, prowadził wykopaliska na Wyspie Świętego Wawrzyńca u zachodnich wybrzeży Alaski, gdzie jego zdaniem zbroje płytkowe zaczęły pojawiać się około 1000 lat temu. Składały się z nachodzących na siebie płytek wykonanych z kłów i kości zwierząt, a niekiedy z żelaza. Zdaniem Collinsa podobne zbroje płytkowe były używane w kilku miejscach w Azji wschodniej - w Mandżurii (Chinach), wschodniej Mongolii i Japonii, a stamtąd ich zastosowanie rozprzestrzeniło się na północ, by w końcu dotrzeć do Cieśniny Beringa i na Alaskę.
Najnowsze badania genetyczne również rzucają światło na kontakty między Azją Wschodnią i Nowym Światem. Wielu naukowców uważa, że ludzie dotarli do Nowego Świata około 15 tys. lat temu przez pomost lądowy przez Cieśninę Beringa, który został zalany około 10 tys. lat temu i migracja ustała. Jednakże ostatnie badania genetyczne sugerują, że w późniejszym okresie ludzie także docierali z Azji wschodniej do Nowego Świata.
Mieszkańcy Rising Whale mogli należeć do tzw. kultury Birnirk, która zamieszkiwała oba brzegi Cieśniny Beringa i używała zaawansowanych technicznie łodzi ze skór zwierzęcych i harpunów do polowania na wieloryby. Z badań genetycznych wynika, że ludzie z kultury Birnirk są przodkami ludu zwanego Thule, który opanował całą północnoamerykańską Arktykę aż po Grenlandię i z którego z kolei wywodzą się dzisiejsi Inuici.
![]() |
Inuicki myśliwy polujący z harpunem na foki (fot. Wikimedia Commons) |
Cieśnina Beringa to nie jedyny obszar kontaktu między mieszkańcami Starego i Nowego Świata w czasach prekolumbijskich. Ponad tysiąc lat temu Wikingowie docierali do Kanady, a nawet założyli osadę w L'Anse aux Meadows na Nowej Fundlandii. Badania pokazują także, że mniej więcej w tym samym czasie do Ameryki Południowej dotarli Polinezyjczycy, którzy zabrali ze sobą na Polinezję bataty, a być może zostawili w Ameryce Południowej kurczaki. Wśród innych hipotez sporym zainteresowaniem prasy popularnej cieszy się pogląd, że chińscy żeglarze docierali bezpośrednio do Nowego Świata, ale na razie brak na to dowodów naukowych.
![]() |
Tradycyjne inuickie stroje: po lewej futro foki, po prawej karibu - północnoamerykańskiego renifera (fot. Ansgar Walk / Wikimedia Commons) |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz