czwartek, 3 kwietnia 2025

Templo de la Piedra Sagrada w Túcume jest unikatem w peruwiańskiej archeologii

Oryginalny artykuł: El templo de la Piedra Sagrada de Túcume es único en la arqueología peruana y mundial 

Archeolog i dyrektor Muzeum Túcume, Bernarda Delgado, podkreśla znaczenie książki o świątyni z okresu prekolumbijskiego, znanej jako Templo de la Piedra Sagrada na stanowisku archeologicznym Túcume, położonym w regionie Lambayeque. Jest to unikatowa budowla w peruwiańskiej archeologii, o czym świadczy książka „Túcume y el Templo de la Piedra Sagrada”, niedawno wydana przez Ministerstwo Kultury. Przedstawia ona wyniki ośmiu lat badań naukowych przeprowadzonych na terenie tego prekolumbijskiego stanowiska i pozwala przyjrzeć się jego fascynującej historii, architekturze religijnej i różnorodności darów ofiarnych związanych z tym miejscem. Bernarda Delgado Elias, która jest autorką jednego z rozdziałów podkreśla, że jej treść ujawnia nie tylko wyniki badań naukowych, ale przede wszystkim interdyscyplinarną analizę materiału zebranego podczas wykopalisk.

Stanowisko archeologiczne Tucume (źródło fot. Andina)

Książka ma dziewięć rozdziałów, a jej redaktorem był główny archeolog tego stanowiska, Alfredo Narváez, będący również dyrektorem projektu archeologicznego w Túcume, który rozpoczął się w 1989 roku, a jego pierwszy sezon zakończył się w 1994 roku dzięki zainteresowaniu okazanemu przez znanego norweskiego badacza Thora Heyerdala. Projekt był sponsorowany przez Muzeum Kon Tiki w Oslo, stolicy Norwegii. Od 2004 roku prace w Túcume są kontynuowane przez tamtejsze muzeum. 

Jedna z metalowych ozdób znaleziona podczas wykopalisk w Tucume (źródło fot. Andina)

Bernarda Delgado Elías podkreśla, że Túcume, którego budowa rozpoczęła się około roku 1000 n.e., w ostatniej fazie kultury Lambayeque, zachowało również ślady obecności kultur Chimú i Inków aż do epoki kolonialnej. Wśród szczątków znalezionych na stanowisku archeologicznym znajduje się 190 pochówków ludzkich i prawie 1000 miniaturowych przedmiotów z metalu. Natrafiono też na pięć figurek Inków, kości wielbłądowatych, przedmioty wykonane z muszli Spondylus, a także fragmenty ceramiki złożone jako dary ofiarne. W centrum świątyni odkryto święty kamień, zwany huanca, symbolizujący wzgórze Purgatorio, stanowiące główne Apu, świętą górę. 

Tkanina znaleziona w Tucume (źródło fot. Andina)

Książka z pewnością zainteresuje wielu badaczy. Autorzy książki dziękują wielu osobom, które przez lata wspierały badania w Túcume, w tym dr Marla Toyne, bioarcheolog, która pracuje pro bono od 2005 r.; Arabel Fernández, archeolog i ekspert w dziedzinie tekstyliów prekolumbijskich oraz Félix Gutiérrez Vásquez, kurator, który wraz z Davidem Diestrą przedstawia wyniki badań nad miniaturowymi metalowymi przedmiotami. Fátima Gutiérrez i Bernarda Delgado Elías są odpowiedzialne za badania ponad 1800 fragmentów ceramicznych. Alfredo Narváez, redaktor książki, jest autorem kilku rozdziałów, opowiadających o odkryciu świątyni, prekolumbijskim Túcume i jego architekturze, która przeszła przez długi proces pięciu faz budowy. 

Rekonstrukcja przedstawiająca prekolumbijskie Tucume (źródło fot. Andina)

Bernarda Delgado Elías potwierdziła, że w kwietniu zostaną wznowione prace wykopaliskowe w Túcume. Od 2017 roku archeolodzy skupiają się na badaniu południowo-zachodniego sektora tego kompleksu, gdzie znajdują się, między innymi, huaca Los Gavilanes, Las Abejas i Facho. Całe Túcume ma spore rozmiary i obejmuje obszar o powierzchni 221,5 hektarów. Książkę „Túcume y el Templo de la Piedra Sagrada” można pobrać pod adresem: „Túcume y el Templo de la Piedra Sagrada”


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz