poniedziałek, 7 kwietnia 2025

Polscy uczeni badają mumię z Collud z wykorzystaniem najnowszej technologii

Oryginalny artykuł: Lambayeque: delegación polaca investiga a momia de Collud con tecnología avanzada 

Grupa badaczy z Polski odwiedziła Narodowe Muzeum Archeologiczne im. Brüninga w mieście Lambayeque w celu przeprowadzenia nowatorskiego skanowania 3D i prześwietlenia rentgenowskiego mumii z Collud. Proces ten ma szansę ujawnić fascynujące szczegóły dotyczące życia tej kobiety, w tym diety, wieku i ewentualnych chorób, na które mogła cierpieć, co pozwoli uzyskać pełniejszy obraz życia w czasach prekolumbijskich. Pracami kieruje Judyta Bąk (doktorantka z Uniwersytetu Jagiellońskiego), której towarzyszy zespół ekspertów z Politechniki Poznańskiej. Stanowi to kamień milowy w badaniach nad kulturą andyjską, podkreślając międzynarodowe zainteresowanie dziedzictwem archeologicznym regionu Lambayeque. 

Mumia kobiety w muzeum w Lambayeque (źródło fot. Andina)

Prowadzone prace nie tylko stanowią znaczący postęp w badaniach nad mumią, ale są również częścią ambitnego projektu Judyty Bąk zatytułowanego „Tatuaże i malowanie ciała w Andach: badania wstępne” (o badaniach związanych z tatuażami można przeczytać w poście: „Artystyczna złożoność tatuaży na 1200-letnich mumiach z Peru”). Inicjatywa ta ma na celu pogłębienie naszej wiedzy na temat praktyk kulturowych i artystycznych dawnych cywilizacji andyjskich, kładąc szczególny nacisk na wykorzystanie malowania ciała i tatuaży jako form ekspresji społecznej i rytualnej.

Badanie mumii kobiety (źródło fot. Andina)

Współpraca polskich i lokalnych placówek naukowych podkreśla znaczenie pracy interdyscyplinarnej w dziedzinie archeologii. Uczeni mają nadzieję, że dzięki niej nie tylko poszerzą wiedzę na temat mumii z Collud, ale także będą wspierać wymianę kulturalną i naukową między Polską i Peru, wzbogacając w ten sposób współczesne badania archeologiczne. W 1969 roku dokonano niezwykłego odkrycia doskonale zachowanej mumii na stanowisku archeologicznym Collud, położonym w dystrykcie Pomalca, w regionie Lambayeque. Była to mumia kobiety znaleziona w dużym grobowcu należącym do kultury Lambayeque, która rozwijała się w latach 900-1100. Ta niezwykła mumia wyróżnia się spośród wielu innych, na które natrafiono w Peru, ze względu na tatuaże na ramionach, formę sztuki zdobienia ciała, która do tej pory była mało znana.

Prace polskich ekspertów w muzeum w Lambayeque (źródło fot. Andina)

Aby lepiej zrozumieć zainteresowanie najwcześniejszych kultur andyjskich kwestią zachowania szczątków zmarłych, musimy poznać ich światopogląd i szacunek, jaki mieli do swoich przodków. Śmierć była po prostu przejściem z tego życia do następnego. Zgodnie z tymi wierzeniami należało dbać o to, by zmarły był w jak najlepszym stanie i zapewnić mu wszystko, co mogłoby mu się przydać podczas podróży do nowego świata, do którego wkraczał pozbawiony swej cielesnej szaty.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz