czwartek, 30 sierpnia 2018

Inne spojrzenie na głowy-trofea w prekolumbijskim Peru

Oryginalny artykuł: Trophy Heads and Mummies Discovered in Ancient Peruvian Pits

W Dolinie Vitor, w południowym Peru, archeolodzy odkryli 27 głębokich dołów, w których około 1500 lat temu złożono szczątki co najmniej 60 osób. Dzięki suchemu klimatowi część z nich uległa naturalnej mumifikacji. Jak podaje kierująca wykopaliskami María Cecilia Lozado, badaczka i wykładowca z University of Chicago, każdy z dołów ma głębokość 3-4 metrów i zawiera kilka ciał. Ponieważ szczątki dzieci znajdowały się przy ciałach dorosłych kobiet, a zatem archeolodzy sądzą, że dzieci grzebano razem z matkami.

Jeden z 27 dołów o przeznaczeniu grzebalnym (fot. María Cecilia Lozado)
Badacze nazwali tę kulturę La Ramada, od jednego ze stanowisk archeologicznych, leżących w rejonie Doliny Vitor. Tamtejszych mieszkańców charakteryzowały podobieństwa w wyrobie tkanin i artefaktów oraz w sposobach grzebania zmarłych. W pochówkach znaleziono wiele pięknych tkanin, zachowanych w dobrym stanie.

Tkanina znaleziona w jednym z pochówków (fot. María Cecilia Lozado)
W sześciu przypadkach natrafiono na głowy-trofea. Wiadomo, że głowy zostały odcięte po śmierci. Co prawda głowy-trofea odkrywano już w innych miejscach na terenie Peru, ale zazwyczaj uczeni uważają je za głowy wrogów zabitych podczas bitew. Jednak María Cecilia Lozado sądzi, że głowy znalezione w Dolinie Vitor mogły należeć do ludzi z tej samej wspólnoty, którzy zginęli podczas walk prowadzonych na bardziej odległych ziemiach. Zdaniem badaczki, po zakończonej bitwie niesienie z powrotem całych ciał poległych wojowników byłoby znacznie trudniejsze i przypuszczalnie ich towarzysze wracali z pola walki jedynie z głowami zmarłych, aby pochować ich wraz z ludźmi z własnej wspólnoty.

Głowa-trofeum znaleziona w Dolinie Vitor (fot. María Cecilia Lozado)
Grupa badaczy, którą kieruje María Cecilia Lozado zamierza pobrać próbki z mumii, szkieletów i głów-trofeów w celu przeprowadzenia dokładnej analizy DNA i izotopów. Będzie można wówczas ustalić miejsca, w których dorastały wszystkie te osoby.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz