Oryginalny artykuł: Geoscientists discover ancestral puebloans survived from ice melt in New Mexico lava tubes
Uczeni z University of South Florida, National Park Service, University of Minnesota oraz instytutu badawczego w Rumunii odkryli, że dawni Indianie Pueblo zdołali przetrwać okresy suszy, schodząc w głąb jaskiń lawowych i topiąc zalegający tam lód. Jak podaje kierujący badaniami profesor Bogdan Onac (z University of South Florida), pierwotnym celem prac prowadzonych w rurach lawowych było zebranie próbek w celu odtworzenia paleoklimatu przez wykorzystanie systematycznie topniejących złóż lodowych. Kiedy jednak weszli do wypełnionej lodem rury lawowej w El Malpaís (stan Nowy Meksyk), zaskoczyła ich ilość węgla drzewnego i sadzy znajdujących się w głębi jaskini.
Wejście do rury lawowej (fot. University of South Florida) |
Badacze schodzą do wnętrza jaskini lawowej (fot. University of South Florida) |
Przez 800 lat dawni Indianie Pueblo wielokrotnie odwiedzali jaskinię, w głębi której rozpalali niewielkie ogniska i topili lód, aby w ten sposób uzyskać wodę przeznaczoną do picia lub do celów rytualnych. Pozostawili po sobie nie tylko ślady węgla drzewnego i popiołu, ale również fragment naczynia ceramicznego zaliczanego do typu Cibola Gray Ware.
Znaleziony we wnętrzu jaskini fragment naczynia ceramicznego (fot. University of South Florida) |
Badania rzucają nowe światło na jedną z wielu interakcji człowieka ze środowiskiem na ziemiach południowo-zachodniej Ameryki Północnej w czasie, gdy zmiany klimatyczne zmusiły ludzi do szukania zasobów wodnych w nieoczekiwanych miejscach.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz