W 2018 roku rozpoczęto wykopaliska na terenie stanowiska archeologicznego Tambo Viejo w Dolinie Acari, na południowym wybrzeżu Peru. Był to jeden z ośrodków administracyjnych założonych przez Inków po podboju tych ziem. Podczas prowadzonych prac odkryto wiele naturalnie zmumifikowanych lam i świnek morskich złożonych w ofierze podczas rytuałów. Obecnie Lidio M. Valdez, Katrina J. Bettcher i Marcelino N. Huamani z University of Calgary (Kanada) przedstawili wyniki swych badań. Wiadomo, że Inkowie często składali lamy w ofierze swym bogom, ale w tym przypadku były one związane z jedynym w swoim rodzaju kontekstem.
![]() |
Zmumifikowane lamy znalezione w budowli 1C (fot. Lidio M. Valdez) |
![]() |
Przewiązana sznurem biała lama z budowli 1C (fot. Lidio M. Valdez) |
Zdaniem uczonych, ceremonia miała miejsce ponad 500 lat temu, krótko po tym, jak Inkowie przyłączyli te ziemie do swego imperium. Rytuał mógł być odprawiony latem lub wczesną jesienią, pomiędzy marcem a majem, który to okres w tym regionie jest czasem zbiorów, a zatem złożenie ofiar byłoby związane z rolnictwem. Autorzy publikacji powołują się tutaj na informacje, które pozostawił Guaman Poma, wspominający w 1613 roku, że w kwietniu Inkowie składali bogom w ofierze lamy z namalowaną na głowie czerwoną linią.
![]() |
Lama ozdobiona kolorowymi sznurkami i czerwonymi liniami namalowanymi na pysku (fot. Lidio M. Valdez) |
W Tambo Viejo wybrane na ofiarę lamy zostały ozdobione długimi, kolorowymi sznurkami z wełny w kolorach: czerwonym, zielonym, żółtym i purpurowym, które były doczepione do uszu. Do tego dochodziły kolorowe naszyjniki wykonane również z wełny. Trzy białe lamy z budowli 1C mają czerwoną kropkę na łbie i czerwone linie biegnące od oczu do nosa. Brązowa lama mogła być również pomalowana, ale nie natrafiono na pozostałości pigmentu. Po udekorowaniu lam, ich kończyny zostały zgięte i związane sznurem, co – zdaniem badaczy – wskazywałoby na to, że zwierzęta zostały pochowane żywe, a poza tym brak jakichkolwiek uszkodzeń ciała.
![]() |
Kolorowe sznurki doczepione do uszu lamy z budowli 1C (fot. Lidio M. Valdez) |
Ponadto w pobliżu każdej z trzech białych lam umieszczono paliki o długości 10 cm ze związanymi na końcach pomarańczowymi piórami tropikalnego ptaka. Lamy były niewątpliwie darami dla Viracochy i Słońca. Złożono je w dołach wykopanych w glinianych posadzkach. W mniejszych zagłębieniach w budowli 1C znajdowały się kolby kukurydzy, ziarna fasoli i świnki morskie.
![]() |
Paliki ozdobione piórami tropikalnych ptaków znalezione przy lamie z budowli 1C (fot. Lidio M. Valdez) |
Jak podają autorzy publikacji, złożenie lam w ofierze było związane z ustanowieniem Tambo Viejo jako ośrodka Inków, a rytuały miały służyć legalizacji ich obecności na przejętym terenie. Inkowie starali się okazywać przyjaźń podbitej ludności, która miała inne tradycje kulturowe i posługiwała się innym językiem. Dostarczali jej żywność oraz szanowali ich bogów i święte miejsca. Tak stało się w przypadku pokojowo przyłączonego terytorium Doliny Acari. Prawdopodobnie cała uroczystość obejmowała nie tylko rytuały i składanie w ofierze lam i świnek morskich, ale również wspólną biesiadę z żuciem koki i piciem chichy.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz