poniedziałek, 8 lutego 2021

Indianie Chumash używali paciorków z muszli jako pieniędzy już 2000 lat temu

Oryginalny artykuł: Archaeologist argues the Chumash Indians were using highly worked shell beads as currency 2,000 years ago

Prof. Lynn Gamble z University of California w Santa Barbara, od lat zajmująca się badaniami rdzennych Amerykanów, którzy zamieszkiwali ziemie dzisiejszej Kalifornii wiedziała, że Indianie Chumash używali paciorków z muszli jako pieniędzy od co najmniej 800 lat. Jednak po dokładnym przeglądzie zachowanych paciorków doszła do wniosku, że łowcy-zbieracze z południowo-środkowego wybrzeża Santa Barbara wykorzystywali paciorki z muszli jako rodzaj waluty już 2000 lat temu, co w przypadku obu Ameryk byłoby pierwszym świadectwem stosowania pieniędzy w tym czasie. 

Paciorki z muszli Indian Chumash (fot. Lynn Gamble, Santa Barbara Museum of Natural History)

Badaczka porównała uznawane od 40 lat przez kalifornijskich archeologów jako rodzaj pieniędzy paciorki z muszli z innymi, szeroko rozpowszechnionymi. Na przykład, w rejonie Zatoki San Francisco znaleziono dziesiątki tysięcy paciorków przy jednej osobie. Ten typ paciorków wyrabiany był na południe od Point Conception i prawdopodobnie na północnych Channel Islands of California. Wcześniejsze koraliki były tak samo lub może nawet bardziej znormalizowane niż te, które pojawiły się 1000 lat później i spotykane były nie tylko w Kalifornii, ale też poza nią. Dokładne badania i pomiary wskazują, że prawdopodobnie były to paciorki służące jako pieniądze i pojawiły się znacznie wcześniej niż do tej pory sądzono. Zdaniem Lynn Gamble, wyrabianie paciorków z muszli używanych jako waluta było bardziej pracochłonne niż w przypadku paciorków służących jako ozdoby, które były większe.

Paciorki z muszli znalezione na ziemiach dzisiejszej Kalifornii
(fot. Tacy Kennedy, Santa Barbara Museum of Natural History)

Jak zaznacza Lynn Gamble, paciorki z muszli wyrabiano w Kalifornii od ponad 10 000 lat. Na północnych Channel Islands zachowały się świadectwa produkcji paciorków, szczególnie tych powszechnych 3000-4000 lat temu. Są to najróżniejsze narzędzia do wiercenia otworów oraz duże ilości fragmentów muszli znalezionych na terenie tamtejszych stanowisk archeologicznych. Poza tym, badania izotopowe paciorków z rejonu Zatoki San Francisco wykazały, że pochodziły one z ziem na południe od Point Conception.

Komplet przyborów używanych przez Indian Chumash do wyrobu paciorków z muszli
(fot. Santa Barbara Museum of Natural History)

Lynn Gamble podkreśla, że w okresie wczesnych kontaktów z Europejczykami, Indianie z Kalifornii handlowali wieloma towarami, w tym żywnością, która łatwo mogła ulec zepsuciu. Zdaniem uczonej, używanie paciorków z muszli jako pieniędzy ułatwiało prowadzenie wymiany handlowej. Badania nie tylko dostarczyły nowych informacji na temat początków stosowania pieniędzy na kontynencie amerykańskim, ale i zmuszają do zastanowienia się nad dawnymi społecznościami. Indianie Chumash nie byli rolnikami lecz łowcami-zbieraczami i dlatego uważano, że nie potrzebowali pieniędzy, chociaż Hiszpanie byli zachwyceni ich rozległymi sieciami handlowymi i wymianą towarów. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz