piątek, 24 września 2021

W Xochitécatl (stan Tlaxcala, Meksyk) natrafiono na pozostałości schodów i depozyt ofiarny

Oryginalny artykuł: El INAH descubre escalinata original y ofrenda con dos figurillas masculinas en la Zona Arqueológica de Xochitécatl, en Tlaxcala 

Podczas prac konserwatorskich, które towarzyszą budowie muzeum na terenie Xochitécatl (stan Tlaxcala, Meksyk), archeolodzy z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH) natrafili nie tylko na pozostałości oryginalnych schodów prowadzących na szczyt okrągłej piramidy o wysokości jedenastu metrów, ale i na związany z nimi depozyt ofiarny. 

Depozyt ofiarny odkryty w Xochitecatl (fot. INAH)

Spośród artefaktów złożonych w depozycie wyróżniają się towarzyszące kadzielnicom dwie figurki o wysokości 25 cm, które przedstawiają postacie męskie z przepaskami maxtlatl na biodrach i z zachowanymi na nich pozostałościami czerwonego barwnika. Obaj mężczyźni mają wypracowane nakrycia głowy, w jednej ręce trzymają rodzaj buławy, a w drugiej przedmiot, który mógłby być zwojem papieru amate. Depozyt pochodzi z okresu epiklasycznego (lata 700-900 n.e.) i znajdowały się w nim również naczynia ceramiczne oraz figurka z okresu preklasycznego. 

                 

Figurki odkryte w depozycie ofiarnym w Xochitecatl (fot. INAH)

Jak zaznacza kierująca pracami Laura Ledesma Gallegos, wcześniejsze badania, które około 20 lat temu prowadziła w Xochitécatl Mari Carmen Serra Puche wykazały, że ośrodek ten był zamieszkiwany w okresie preklasycznym (w latach 900 p.n.e.-200 n.e.) i dopiero później w okresie epiklasycznym (w latach 700-900 n.e.), gdyż nie natrafiono na żadne ślady pochodzące z okresu klasycznego. Jest zatem możliwe, że ów depozyt ofiarny był związany z początkiem drugiego etapu zamieszkiwania Xochitécatl. 

Fragment nowo odkrytych schodów prowadzących na szczyt piramidy w Xochitecatl (fot. INAH)

Po odrestaurowaniu oryginalne schody zastąpią dotychczasowe, współczesne schody wykonane z metalu, a artefakty z depozytu ofiarnego trafią do nowego muzeum na terenie stanowiska archeologicznego Xochitécatl. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz