czwartek, 16 września 2021

Na Jukatanie odkryto wazę Majów z tekstem glificznym

Oryginalny artykuł: Descubren milenaria vasija con escritura jeroglífica en obras del Tren Maya, en Yucatán

Meksykańscy archeolodzy z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH) przez cały czas sprawdzają tereny, którymi będzie poprowadzona trasa turystycznego pociągu przez ziemie Majów (post: „Turystyczny pociąg przez ziemie Majów”). Podczas prac na odcinku, który biegnie z Calkini (stan Campeche) do Izamal (stan Jukatan), w pobliżu miejscowości Maxcanú natrafiono na umieszczony pod stiukową posadzką pochówek, w którym przy ludzkich szczątkach złożono wazę wykonaną w tak zwanym stylu Chocholá, pochodzącą z lat 600-800 n.e. i ozdobioną tekstem glificznym. Tego typu naczynia były szeroko rozpowszechnione na północy Jukatanu, szczególnie w rejonie Oxkintok, ośrodka Majów znanego z ich wyrobu. Niestety większość takich waz została zrabowana i znajduje się obecnie w prywatnych kolekcjach.

Naczynie odkryte w pobliżu Maxcanu (fot. INAH)

Wazy Chocholá ozdobione są niekiedy wyrzeźbionymi scenami i opatrzone tekstami glificznymi, będącymi frazami określanymi jako Początkowa Sekwencja Standardowa. Podają one nazwę naczynia i jego przeznaczenie oraz imię i/lub tytuły jego właściciela (post: „Różne smaki majańskiego kakao i atole”). O odkryciu naczynia poinformował archeolog Ricardo Abraham Mateo Canul, który przeprowadził analizę epigraficzną inskrypcji. Tekst na naczyniu został wyrzeźbiony w pięciu kartuszach z blokami glificznymi. Cztery pierwsze podają: ujaay yuk’ib ta yutal tsihil kakaw, co można przetłumaczyć jako „oto jego gliniana misa, jego waza do picia świeżego kakao o owocowym smaku”. W piątym kartuszu, jako właściciel naczynia podana jest osoba z tytułem sajal. Dokładne znaczenie tytułu sajal nie jest jeszcze znane, ale wiadomo, że był on używany przez osoby z elity, które choć nie były związane bezpośrednio z rodziną królewską, to odgrywały ważną rolę i mogły, między innymi, zarządzać drugorzędnymi ośrodkami.

Tekst glificzny wyrzeźbiony na naczyniu (fot. INAH)

Znalezisko to jest bardzo ważne ze względu na jego udokumentowany, oryginalny kontekst archeologiczny. W tym przypadku wiadomo bowiem, że waza stanowiła część wyprawy grobowej. Naczynia takie były przypuszczalnie podarunkami władców dla osób z ich bliskiego otoczenia.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz