sobota, 8 października 2022

Zaskakujące odkrycie malowideł ściennych związanych z Tepoztekami

Oryginalny artykuł: Descubren pintura mural vinculada al linaje de los tepoztecos del siglo XVI 

Podczas prac restauratorskich prowadzonych w kompleksie klasztornym w Tepoztlán (stan Morelos, Meksyk) pod nadzorem Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH), w trzech kaplicach natrafiono na malowidła ścienne z XVI wieku, które nawiązują do ikonografii z czasów prekolumbijskich i przedstawiają pióropusz, siekierkę tepoztli, tarczę chimalli i laskę ozdobioną kwiatami. Specjaliści zastanawiają się, czy te atrybuty mają związek z bogiem-patronem Tepoztécatl lub z jakimś innym bóstwem. Łączyłyby one obecnych mieszkańców Tepoztlán z ich przodkami, Tepoztekami.

Oczyszczanie malowideł ściennych w klasztorze w Tepoztlan (fot. Frida Mateos)

Warstwy wapna, które pokrywały malowidła ścienne zostały usunięte po uprzednim sprawdzeniu z użyciem mikroskopu, czy nie ma tam kolejnych warstw malowideł z późniejszego okresu. Początkowo restauratorzy sądzili, że dostrzeżone przez nich fragmenty czerwonego okręgu zawierają jakieś atrybuty Matki Boskiej lub Jezusa Chrystusa. Jednak odsłaniając powoli malowidło zauważyli, że chodzi o pióropusz, a później zobaczyli pozostałe elementy ikonograficzne, wśród nich siekierkę tepoztli, która pojawia się też w glifie emblemacie prekolumbijskiego Tepoztlán.

Glif emblemat prekolumbijskiego Tepoztlan
(źródło ilustracji: Mediateca INAH)

Okrąg zawierający prekolumbijskie symbole ma 11 cm grubości i średnicę około jednego metra i odpowiada rozmiarami Tarczy Maryjnej, która została również namalowana w XVI wieku w kaplicach w Tepoztlán. Odkrycie to rodzi pytania o przyczynę obecności tego prekolumbijskiego godła w tak ważnym miejscu i o relację pomiędzy kulturą prekolumbijską a kultem chrześcijańskim, kilka lat po hiszpańskiej konkwiście. 

Wygląd jednego z malowideł po odrestaurowaniu (fot. Frida Mateos)

W celu lepszego zrozumienia znaczenia tych atrybutów rozpoczęto interdyscyplinarne badania z udziałem konserwatorów, restauratorów, muzeologów, historyków i archeologów.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz