czwartek, 20 października 2022

Prace restauratorskie w kolejnych miastach Majów

W ramach specjalnego programu „Promeza” (Programa de Mejoramiento de Zonas Arqueológicas), towarzyszącego budowie trasy pociągu przez ziemie Majów w Meksyku, prowadzone są prace konserwatorskie i restauratorskie na terenie kolejnych miast Majów. Rozpoczęte we wrześniu prace w Ek’ Balam (położonym w północno-wschodniej części stanu Jukatan) potrwają około roku i skupią się na tamtejszym Akropolu, w tym na ozdobionej wizerunkiem tak zwanego „ziemskiego potwora” fasadzie budowli Sak Xok Naah, wzniesionej na czwartym poziomie Akropolu. Rozkwit Ek’ Balam, stolicy królestwa Talol, przypadł na lata 600-900 n.e., a Sak Xok Naah stała się grobowcem króla o imieniu Ukit Kan Le’k Took’, który sprawował władzę w latach 770-801. Poza tym, konserwacja obejmie elementy kamiennych rzeźb i dekoracje ze stiuku pokrywające fasady budowli na niższych poziomach Akropolu.

Fasada budowli Sak Xok Naah w Ek' Balam (fot. INAH)

Prace prowadzone są również na terenie dwóch innych stanowisk archeologicznych, Paamul II (na wschodnim wybrzeżu Półwyspu Jukatan) i Ichkabal (na południu stanu Quintana Roo). Paamul II zostało oficjalnie zarejestrowane w 2019 roku, ale dopiero podczas budowy trasy pociągu zdołano poznać jego rozmiary. Natrafiono tam na około 300 prekolumbijskich budowli, z których część osiąga wysokość ponad ośmiu metrów. Natomiast Ichkabal, pomimo iż wykopaliska archeologiczne podjęto tam już w 1994 roku, przez cały czas pozostawało zamknięte dla turystów. Obecnie, ze względu na stosunkowo niewielką odległość od trasy pociągu, 24 km od jej Odcinka 6 (Tulum – Bacalar) i 20 km od Odcinka 7 (Bacalar – Escarcega) planowane jest jego otwarcie dla zwiedzających.

Największa konstrukcja w Ichkabal (fot. INAH)

W Ichkabal zachowało się wiele monumentalnych budowli. Miasto było zamieszkiwane w latach 400 p.n.e. - 1500 n.e. We wczesnym okresie klasycznym utrzymywało relacje z Dzibanché, siedzibą dynastii Kanu’l. Główny kompleks architektoniczny obejmuje pięć wyjątkowych konstrukcji, z których największa piramida wznosi się na platformie o boku 250 metrów i ma wysokość 40 metrów.

Maska zdobiąca budowlę w Ichkabal (fot. INAH)

Więcej o Ek’ Balam można przeczytać w poście „Miasta Majów: Ek' Balam (stan Jukatan, Meksyk)” , o Dzibanché w poście „Miasta Majów: Dzibanché (stan Quintana Roo, Meksyk)” oraz o Dzibanché i Ichkabal w poście „Badania z wykorzystaniem technologii LiDAR na terenie Dzibanché i Ichkabal”


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz