Oryginalny artykuł: Clovis people used Great Lakes camp annually about 13,000 years ago, researchers confirm
Do niedawna nie było dowodów na to, że ludzie z kultury Clovis osiedlili się w regionie Wielkich Jezior. Ludzie Clovis pojawili się w Ameryce Północnej około 13 000 lat temu, w plejstocenie, kiedy to warstwy lodowców pokryły większą część kontynentu, w tym obecny stan Michigan, czyniąc ten ląd niegościnnym dla osadników. Jednak badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Michigan w 2021 roku potwierdziło, że ludzie Clovis zbudowali w południowo-zachodnim Michigan obóz, obecnie nazywany stanowiskiem Belson. Teraz ci sami uczeni potwierdzili, że ludzie Clovis podróżowali do tego miejsca co roku, prawdopodobnie latem, przez co najmniej trzy, a prawdopodobnie nawet pięć kolejnych lat. Znalezione tam narzędzia dostarczają również dowodów na to, że dieta osadników obejmowała szeroką gamę zwierząt, od królików po piżmowoły.
![]() |
Mapka przedstawiająca połozenie stanowiska Belson (źródło ilustracji: czasopismo PLOS ONE) |
![]() |
Groty Clovis znalezione na terenie Belson (fot. Daryl Marshke) |
Thomas Talbot znalazł pierwszy grot Clovis w Belson w 2008 roku. Rozpoznał go jako grot Clovis zarówno ze względu na jego charakterystyczny kształt, jak i fakt, że został wykonany z krzemienia Attica, znalezionego w zachodniej Indianie i wschodnim Illinois. Thomas Talbot i Henry Wright odwiedzili Belson w 2017 roku, znajdując narzędzia i małe płatki krzemienia. Świadczyło to, że ludzie musieli mieszkać w tym miejscu przez jakiś czas. Wyniki tych pierwszych badań zostały opisane w 2021 roku. Obecnie przeanalizowano znalezione odłupki oraz narzędzia zakopane w osadach.
![]() |
Jeden z grotów znalezionych w Belson (fot. Daryl Marshke) |
Naukowcy zbadali też trzy z kilkudziesięciu odkrytych narzędzi kamiennych pod kątem śladów białka zwierzęcego. Znaleźli dowody na obecność piżmowołu, karibu lub jelenia, zająca i pekari. Wyniki tych analiz są znaczące, gdyż wcześniej uważano, że ludność Clovis głównie polowała na grubego zwierza, zwłaszcza mamuty i mastodonty.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz