piątek, 4 lipca 2025

Petroglify z Tambogrande zostały uznane za krajobrazy archeologiczne

Oryginalny artykuł: Piura: declaran a los petroglifos de Tambogrande como paisajes arqueológicos 

Petroglify z El Mono, Tres Lanzas i Laberinto, znajdujące się w mieście Malingas, zostały oficjalnie uznane przez peruwiańskie Ministerstwo Kultury za krajobrazy archeologiczne. Dzięki temu przyznano tymczasową ochronę tym dobrom kulturowym, co stanowi kamień milowy w ochronie prekolumbijskiego dziedzictwa dystryktu Tambogrande. Tamtejsze kamienne rzeźby, w stylu geometrycznym, antropomorficznym i zoomorficznym świadczą o bogatej tradycji przodków. Wśród najbardziej reprezentatywnych petroglifów znajduje się El Mono, złożona figura, która dała nazwę miejscu, w którym się znajduje. Ryciny zostały wykonane przy użyciu technik bezpośredniego uderzania i skrobania na powierzchniach skał, tworząc rowki, które są nadal wyraźnie zachowane.

Kamień z zachowanymi petroglifami (źródło fot. Andina)

Przypuszcza się, że te przejawy sztuki naskalnej były związane z praktykami ceremonialnymi lub szlakami komunikacyjnymi używanymi przez grupy ludzkie zamieszkujące dolinę Malingas. Bogactwo ikonografii i jej rozmieszczenie geograficzne otwierają nowe możliwości badań archeologicznych na tym obszarze. Oficjalna deklaracja otwiera nowy rozdział dla dziedzictwa kulturowego tego rejonu. Jak podaje archeolog André Vidal Urquiaga, ta pierwsza tymczasowa ochrona pozwoli teraz na prace nad ich konserwacją w ramach zabiegów technicznych, umieszczenia osłon, ogrodzeń obwodowych i oznakowania turystycznego.

Kamień z zachowanymi petroglifami (źródło fot. Andina)

Władze dystryktu Tambogrande będą mogły również rozpocząć przygotowywanie dokumentacji technicznej dotyczącej rozbudowy obiektu, co nie tylko pozwoli na jego ochronę, ale także przyczyni się do włączenia go do szlaków turystyki kulturowej. To osiągnięcie jest efektem skoordynowanych wysiłków Rady Miasta Piura i Gminy Tambogrande, która promuje odbudowę wartości kulturowej i historycznej regionu jako ośrodka rozwoju turystyki. Uznano również zasadniczą rolę społeczności lokalnych, zwłaszcza mieszkańców Palo Negro, Cruz Verde, Cooperativa Agraria de Usuarios Malingas Alto i Municipalidad del Centro Poblado de Malingas, których udział odegrał kluczową rolę w przyspieszeniu procesu rewaloryzacji dziedzictwa.

Kamień z zachowanymi petroglifami (źródło fot. Andina)

Prace konserwatorskie i badania archeologiczne rozpoczną się w najbliższych miesiącach. Mają one na celu ugruntowanie pozycji Malingas jako kluczowego miejsca na mapie kulturowej północnego Peru.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz