Oryginalny artykuł: Hallazgo arqueológico en Ucayali: descubren fragmentos de cerámicas de cultura Tutishcaino
Podczas doraźnej interwencji archeologicznej w wiosce 7 de Junio w Ucayali, przeprowadzonej w ramach działań podjętych przez peruwiański rząd po ulewnych deszczach, które dotknęły ten region, odkryto fragmenty ceramiki i dawnych narzędzi związanych z kulturą Tutishcaino. Ich wiek jest szacowany na około 2000 lat. Pracami kierowała archeolożka Corina La Torre.
![]() |
Fragmenty naczyń ceramicznych znalezione podczas wykopalisk (źródło fot. Andina) |
![]() |
Prace wykopaliskowe w wiosce 7 de Junio (źródło fot. Andina) |
Archeolog Fabián García wyjaśnił, że stanowisko zostało oficjalnie zidentyfikowane w 2021 roku, chociaż lokalne źródła wskazują, że już w 2019 roku podczas nieformalnych wykopalisk znaleziono tam naczynie z czasów prekolumbijskich. Dodaje też, że poza dokumentowaniem odkryć badacze starają się zrozumieć historię tego miejsca i to, jak dawne kultury amazońskie, takie jak Tutishcaino, zamieszkiwały i przekształciły to terytorium.
![]() |
Uczniowie podczas wizyty na terenie wykopalisk (źródło fot. Andina) |
Interwencja obejmowała działania na rzecz lokalnej społeczności. Zorganizowano warsztaty i wycieczki z przewodnikiem dla uczniów, nauczycieli i mieszkańców, podczas których wyjaśniono znaczenie stanowiska i środki jego ochrony. Analizując niedawno odzyskane materiały, badacze mają nadzieję poszerzyć wiedzę na temat obecności dawnych kultur w centralnej części peruwiańskiej Amazonii, w szczególności słabo zbadanej kultury Tutishcaino, której dziedzictwo powoli zaczyna się wyłaniać.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz