sobota, 1 września 2012

Fotogaleria: Urny Majów i Zapoteków

Na terenie Mezoameryki, podczas prac wykopaliskowych, archeolodzy natrafili na liczne urny złożone w depozytach ofiarnych i w grobowcach. Jednak w urnach grobowych nie zawsze składano szczątki czy prochy zmarłych. W wielu wypadkach umieszczano w nich dary ofiarne, być może nawet potrawy dla tych, którzy opuszczali nasze ziemskie życie i wyruszali w długą wędrówkę przed świat podziemny. Sugerowano również, że urny grobowe mogły stanowić repozytoria sił życiowych.

Urny były wykonane z gliny i zazwyczaj pięknie zdobione. Niektóre wyglądem przypominają kadzielnice i widoczne są na nich postacie najróżniejszych bóstw. Inne składają się z cylindrycznych naczyń z bogato dekorowanymi przykrywkami. Bardzo często pojawiają się tutaj wizerunki jaguarów, zwierząt szczególnie związanych z mrocznym światem podziemnym. Wiele urn do dziś zachowało żywe kolory. Poza urnami o znacznych rozmiarach, znaleziono również urny miniaturowe.

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć / click on photo to enlarge

URNY MAJÓW

Museo Popol Vuh (miasto Gwatemala)

W Muzeum Popol Vuh (w mieście Gwatemala) możemy podziwiać, między innymi, dwie urny ozdobione wizerunkami kwezali (1-3). Poza tym zebrano tu przede wszystkim urny grobowe z późnego okresu klasycznego, pochodzące ze stanowisk archeologicznych na terenie Gwatemali: na Płaskowyżu Północnym (urny miniaturowe 4-11) i na Płaskowyżu Północno-zachodnim (12 – 25).

   
    
   
   
   
   
  
    

Museo Nacional de Arqueología y Etnología (miasto Gwatemala)

Z kolei w Narodowym Muzeum Archeologii i Etnologii w mieście Gwatemala znajdują się urny z późnego okresu klasycznego, znalezione na terenie Nebaj, Ixil i Coatepeque w Gwatemali.

  
  
  

Museo Nacional de Antropología (miasto Meksyk)

     

El Gran Museo del Mundo Maya de Mérida (Mérida, Meksyk)

      


Wystawa czasowa w Museo Nacional de Antropología (miasto Meksyk)


  
 

Museo Arqueológico de Comitán (Comitán, Meksyk)


Museo de América (Madryt, Hiszpania)


El Museo Maya de Cancún (Cancún, Meksyk)

 


URNY ZAPOTEKÓW

Urny Zapoteków ustawiano niekiedy w specjalnie przygotowanych do tego celu niszach bądź też u wejścia do grobowców. Wszystkie przedstawione tutaj urny pochodzą z grobowców odkrytych w mieście Zapoteków – Monte Albán, na terenie obecnego stanu Oaxaca w Meksyku. Urny ozdobione są wizerunkami najróżniejszych bóstw: boga kukurydzy, boga deszczu Cocijo czy bóstwa Xipe Totec. Ostatnia urna z kolekcji Narodowego Muzeum Antropologii w mieście Meksyk przedstawia tlacuache (Didelphis marsupialis), który często pojawiał się w mitologii Mezoameryki i wiązany był z prokreacją, ogniem i kukurydzą.

Museo Nacional de Antropología (miasto Meksyk)

   
  
   
   
                             

Museo de las Culturas de Oaxaca “Santo Domingo” (miasto Oaxaca, Meksyk)

                              

Museo de las piezas prehispánicas “Rufino Tamayo” (miasto Oaxaca, Meksyk)

      

Museo de sitio de Monte Albán (stan Oaxaca, Meksyk)

    

Muzeum Ameryki w Madrycie

  Brak komentarzy:

Prześlij komentarz