poniedziałek, 27 maja 2019

Wyjątkowe narzędzie z jadeitu odkryte w Belize

Oryginalny artykuł: High-quality jadeite tool discovered in underwater ancient salt works in Belize

Heather McKillop (z Louisiana State University) i jej współpracownicy opublikowali w czasopiśmie Antiquity artykuł na temat wykonanego z jadeitu narzędzia z zachowanym drewnianym uchwytem. Odkrycia dokonano w Ek Way Nal, położonym w południowym Belize, w miejscu, gdzie Majowie pozyskiwali sól, która jako uzupełnienie diety i  środek do konserwacji ryb i mięsa, stanowiła ważny produkt wymiany handlowej.

Wykonane z jadeitu narzędzie odkryte w Ek Way Nal (fot. Heather McKillop)
Artefakty z jadeitu znajdowane są zazwyczaj w grobowcach, depozytach ofiarnych i kontekstach archeologicznych związanych z miejscami odprawiania rytuałów. Bardzo rzadko jednak archeolodzy natrafiają na narzędzia z jadeitu. Analiza drewna, z którego wykonano uchwyt wykazała, że jest to palisander honduraski (Dalbergia stevensonii). Zdaniem Heather McKillop, narzędzie było prawdopodobnie wykorzystywane do zdrapywania soli, cięcia lub skrobania ryb i mięsa bądź do czyszczenia naczyń wykonanych z tykwy

Drewniany uchwyt narzędzia (fot. Heather McKillop)
Ek Way Nal jest jednym ze 110 miejsc na obszarze Paynes Creek Salt Works, w których Majowie pozyskiwali sól w czasach prekolumbijskich. Na terenie tym znajdowały się niegdyś dziesiątki pomieszczeń kuchennych, wzniesionych w okresie klasycznym (lata 300-900) wzdłuż linii brzegowej Laguny Punta Ycacos. Po opuszczeniu tych miejsc pod koniec okresu klasycznego, wskutek podniesienia się poziomu morza, kuchnie pogrążyły się w słonych wodach laguny otoczonej lasami mangrowymi. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz