niedziela, 22 września 2019

Modyfikacje świątyni Kalasasaya w Tiahuanaco (Boliwia)

Oryginalny artykuł: Bolivia: fotografias ineditas muestran que las ruinas de Tiahuanaco fueron modificadas

Archiwalne, nigdy niepublikowane fotografie wykonane podczas rekonstrukcji świątyni Kalasasaya w Tiahuanaco (Boliwia) dowodzą, że podczas pierwszych prac wykopaliskowych przeprowadzonych na terenie tego stanowiska archeologicznego dokonano pewnych modyfikacji, które odbiegały od oryginalnego wyglądu budowli. Kalasasaya jest jedną z największych konstrukcji architektonicznych w Tiahuanaco, ośrodku położonym na płaskowyżu boliwijskim i rozwijającym się w okresie od około 1500 r. p.n.e. do 1000 r. n.e.

Julio Condori pokazuje archiwalną fotografię świątyni Kalasasaya (fot. EFE)
Jak poinformował Julio Condori, dyrektor Centrum Badań Archeologicznych Tiahuanaco, na specjalnej wystawie zaprezentowano 56 fotografii, niektórych wykonanych już w 1957 roku i wybranych spośród ponad 12 000 zdjęć świątyni Kalasasaya. Na wszystkich fotografiach widać, że oryginalnie mur świątyni miał z przodu trzy platformy, z których pozostała jedna, a zatem dwie musiały zostać usunięte podczas rekonstrukcji budowli. Świątynia wyglądała więc nieco inaczej niż dzisiaj, a zmian dokonano w latach 1957-1978, kiedy przeprowadzano prace wykopaliskowe na terenie Kalasasaya i odbudowywano mury. Boliwijscy archeolodzy zamierzają dowiedzieć się obecnie, czy poszczególne platformy powstały w tym samym czasie czy w różnych okresach.

Wystawa archiwalnych fotografii z Tiahuanaco (fot. EFE)
Porównano również usytuowanie niektórych zabytków. Tak zwany Monolit El Fraile zachował swe oryginalne położenie, ale nie można tego powiedzieć o Monolicie Ponce i Bramie Słońca, których obecna lokalizacja jest inna niż przed wiekami. Jednocześnie potwierdziło to sugestie wysuwane już wcześniej przez część badaczy, zdaniem których współczesne ustawienie zabytków nie odpowiada rzeczywistemu wyglądowi dawnej świątyni. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz