piątek, 27 września 2019

Wzajemne kontakty dawnych łowców-zbieraczy w Ameryce Północnej

Oryginalny artykuł: An island grave site hints at far-flung ties among ancient Americans

Jak wykazały nowe badania, których wyniki opublikowano w czasopiśmie American Antiquity, już około 4000 lat temu łowcy-zbieracze w Ameryce Północnej utrzymywali ze sobą bliskie kontakty nawet pomimo dzielących ich znacznych odległości. Jak podaje kierujący pracami Matthew Sanger z Binghamton University w Nowym Jorku, do tej pory brakowało świadectw takiej bezpośredniej wymiany towarów prowadzonej pomiędzy dawnymi łowcami-zbieraczami we wschodniej części Ameryki Północnej. Nowe znaleziska w McQueen Shell Ring na wyspie St. Catherines (stan Georgia) sugerują, że wymiana dotyczyła nie tylko towarów, ale również praktyk grzebalnych. McQueen Shell Ring obejmuje plac otoczony masywnym, usypanym z muszli morskich kręgiem o średnicy około 70 metrów. Do tej pory na terenie obozowisk łowców-zbieraczy wzdłuż wybrzeży Oceanu Atlantyckiego i Zatoki Meksykańskiej natrafiono na ponad 50 kręgów usypanych z muszli i pochodzących sprzed 5800-3200 lat. Niektóre z nich mają nawet 200 metrów średnicy i wysokość około pięciu metrów, inne mają tylko 50 metrów średnicy i są stosunkowo płaskie.

Lokalizacja usypanych z muszli kręgów St. Catherines i McQueen
(źródło ilustracji: American Antiquity)
Do tej pory badacze przyjmowali, że dopiero około 2000 lat temu rolnicze wspólnoty rdzennych Amerykanów utrzymywały ze sobą bezpośrednie kontakty. Uważano, że we wschodniej części Ameryki Północnej dawni łowcy-zbieracze wymieniali między sobą narzędzia kamienne i inne towary, rozpoczynając około 5000 lat temu od wymiany pomiędzy pobliskimi grupami ludności, a dopiero z czasem rozciągnęła się ona na większe odległości, zwłaszcza w przypadku bardziej wartościowych przedmiotów. Jednak wówczas łowcy-zbieracze nie mieli wpływu na to, jak dany produkt był wykorzystywany przez odbiorców. Inaczej natomiast wyglądała sytuacja w McQueen Shell Ring. Wykopaliska w centrum usypanego z muszli pierścienia odsłoniły pochówek, w którym znajdowało się ponad 80 000 zaschniętych w popiele fragmentów kości i zębów, wykonana z miedzi opaska na głowę i pozostałości narzędzi kamiennych. Analiza chemiczna miedzianej opaski wykazała, że metal pochodził z jednej z kilku dawnych kopalń w rejonie Jeziora Górnego, gdzie miedź wydobywano już 5900 lat temu. Datowanie radiowęglowe materiału zebranego w pochówku wskazuje na okres sprzed 4300-3800 lat.

Wykonana z miedzi opaska na głowę znaleziona w McQueen Shell Ring (fot. Matthew Sanger)
Pochówek zawierał szczątki co najmniej siedmiu osób, których ciała poddano kremacji. Tego typu pochówki, związane z kremacją i składaniem miedzianych przedmiotów są typowe dla łowców-zbieraczy z rejonu Wielkich Jezior i niekiedy zdarzały się w Ohio River Valley i Little Tennessee River Valley, ale są wyjątkowo rzadkie na południowo-wschodnich ziemiach Ameryki Północnej. Łowcy-zbieracze w McQueen Shell Ring przypuszczalnie przejęli te praktyki grzebalne. Uczeni sądzą, że zarówno w McQueen Shell Ring, jak i w St. Catherines Shell Ring łowcy-zbieracze mogli spotykać się późną zimą lub wczesną wiosną. Na terenie obu kręgów znaleziono szczątki ryb, licznych mięczaków łowionych na przełomie zimy i wiosny oraz żołędzie i owoce orzesznika, zbierane jesienią i przypuszczalnie przechowywane do późniejszego wykorzystania. Matthew Sanger uważa, że grupy łowców-zbieraczy mogły gromadzić się w tym regionie w celu wspólnego odprawiania ceremonii. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz