Archeolodzy od dawna zastanawiali się nad przyczynami upadku cywilizacji Majów w IX w. n.e., kiedy to znaczna liczba miast została opuszczona. Nowe badania wykazują, że Majowie przeżyli podobne załamanie już znacznie wcześniej, w II w. n.e. Archeolog Takeshi Inomata z University of Arizona i jego współpracownicy od ponad dziesięciu lat prowadzą prace wykopaliskowe na terenie majańskiego miasta Ceibal w Gwatemali. Dzięki bardzo precyzyjnemu datowaniu radiowęglowemu zdołali zebrać 154 daty, na podstawie których można było przygotować wyjątkowo dokładną chronologię, jakiej nigdy wcześniej nie udało się opracować dla żadnego innego miasta Majów.
W swoim artykule, opublikowanym w Proceedings of the National Academy of Sciences, Inomata i jego zespół sugerują, że oba załamania w dziejach Majów – preklasyczny i klasyczny – przebiegały podobnie. Najpierw były to fale związane z działaniami wojennymi i brakiem stabilizacji politycznej. Dopiero później nadchodziło poważniejsze załamanie, kiedy to wiele ośrodków zostało opuszczonych. Niektóre miasta były w stanie wyjść z kryzysu, ale z czasem doszło do kolejnego załamania.
Datowanie radiowęglowe pozwoliło uczonym ustalić okresy wzrostu bądź spadku liczby populacji i aktywności budowlanej w Ceibal.
Kamienny zabytek wzniesiony w II w. n.e. przed pierwszym załamaniem w dziejach Ceibal (fot. Takeshi Inomata) |
Chociaż wyniki badań nie dostarczają dokładnych informacji na temat przyczyn obu załamań, to jednak są ważnym krokiem w zrozumieniu, jak one następowały. Posłużą też innym archeologom w ustaleniu, czy podobny wzorzec można zaobserwować w przypadku pozostałych miast Majów, gdzie prowadzone są prace wykopaliskowe.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz