piątek, 15 lutego 2019

Odrestaurowanie wyprawy grobowej "Kapłanki z Chornancap"

Oryginalny artykuł: Lambayeque: conservaran 100 joyas de la Sacerdotisa de Chornancap

18 października 2011 r., w Chornancap (Peru) natrafiono na grobowiec kobiety o wysokim statusie społecznym, związanej z kulturą Lambayeque (XII-XIII w.) i pochowanej z ośmioma osobami, licznymi darami i symbolami władzy. Było to jedno z najważniejszych odkryć archeologicznych dokonanych w Lambayeque w ostatnich latach i pozwoliło inaczej spojrzeć na rolę kobiet w prekolumbijskim Peru. Jak poinformował kurator Museo Arqueológico Nacional Brüning w mieście Lambayeque, Carlos Wester La Torre, specjaliści zamierzają odrestaurować pełną wyprawę grobową „Kapłanki z Chornancap”.

Odtworzenie wyglądu "Kapłanki z Chornancap" (fot. Andina)
Do tej pory zostało poddanych konserwacji 200 artefaktów, w tym trzy pary ozdób uszu ze złota i srebra oraz bransolety ze złota i muszli, które już zostały zaprezentowane na wystawach w Stanach Zjednoczonych i we Francji. Ozdoby te nie tylko dowodzą wysokiej pozycji społecznej, ale wyróżniają się cechami typowymi dla kobiet: antropomorfizowaną falą jako symbolem morza i Księżycem jako elementem żeńskim.

Grobowiec "Kapłanki z Chornancap" (fot. Andina)
Pozostało jeszcze około 100 artefaktów. Obecnie eksperci starają się przywrócić dawny splendor pektorałom z muszli spondylus, po czym zabiorą się za filigranowe przedmioty za srebra, na których zachowały się wizerunki istot mitycznych. Prace potrwają do 2021 roku. Konserwacja i odrestaurowanie pełnej wyprawy grobowej stanowi prawdziwe wyzwanie dla konserwatorów zabytków.

Artefakty znalezione w grobowcu (fot. Andina)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz