wtorek, 6 września 2022

W Pacopampa odkryto grób kapłana sprzed 3000 lat

Oryginalny artykuł: Cajamarca: descubren tumba del "sacerdote de los pututos" de hace 3,000 años 

Na terenie stanowiska archeologicznego Pacopampa (dystrykt Querocoto, prowincja Chota, region Cajamarca, Peru) grupa archeologów japońskich i peruwiańskich odkryła grobowiec przywódcy religijnego sprzed 3000 lat. Kierujący Projektem Archeologicznym Pacopampa Yuji Seki i Daniel Morales podają, że jest to przypuszczalnie znalezisko o największym znaczeniu w porównaniu z poprzednimi odkryciami w Pacopampa, a przede wszystkim pochodzące z wcześniejszego okresu. W 2009 roku natrafiono tam na grobowiec kapłanki nazwanej „Damą z Pacopampa”, a w 2015 roku na pochówek „Kapłanów Węża Jaguara” datowany na lata 700-600 p.n.e. (post: „W Pacopampa (Peru) odkryto grobowiec sprzed 2700 lat”).

Stanowisko archeologiczne Pacopampa z zaznaczoną budowlą La Capilla,
w której odkryto grobowiec (Tumba del Sacerdote de los Pututus).
 Pokazano też miejsca dwóch innych ważnych pochówków
znalezionych w 2009 r. (Tumba de la Dama de Pacopampa)
i w 2015 r. (Tumba de los Sacerdotes de la Serpiente-Jaguar)
(źródło ilustracji: Andina)

Nowo odkryty grobowiec w Pacopampa, najważniejszym i najrozleglejszym kompleksie obrzędowym na północnych wyżynach w latach 1200-400 p.n.e., znajdował się w budowli nazwanej La Capilla. Przy złożonym w grobie dorosłym mężczyźnie znaleziono wyprawę obejmującą liczne egzotyczne przedmioty, w tym naszyjniki z różnej wielkości paciorków w kolorze białym (z muszli morskich) i w kolorze zielonym (z malachitu), ozdoby uszu z kamieni półszlachetnych oraz kilka pututus znanych też jako waylla kepa, czyli trąbek wykonanych z dużych muszli (pochodzących z wybrzeży Tumbes i Guayaquil), które ozdobiono delikatnymi liniami. Ze względu na te trąbki złożonego w grobie mężczyznę nazwano „Kapłanem pututus”.

Grobowiec "Kapłana pututus" (źródło ilustracji: Andina)

Jak podkreślają archeolodzy, znalezisko to pokazuje, że te ważne muzyczne i rytualne artefakty były obecne w Pacopampa wcześniej niż w Kuntur Wasi i Chavín de Huántar. Misja japońska prowadzi wykopaliska w Pacopampa od 17 lat w ramach obowiązującej do 2025 roku umowy zawartej pomiędzy Narodowym Muzeum Etnologii w Japonii i Narodowym Uniwersytetem San Marcos w Limie. Nowe odkrycie wymaga szybkiej realizacji projektu budowy miejscowego muzeum. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz