wtorek, 16 maja 2023

Nowe badanie wskazuje na migracje z Chin do Ameryki

Oryginalny artykuł: New study finds prehistoric migration from China to Americas

Temat zasiedlania Ameryki od dawna intryguje uczonych. Początkowo wierzono, że jedynymi przodkami rdzennych Amerykanów byli ludzie, którzy dotarli z Syberii przez most lądowy w Cieśninie Beringa, łączący niegdyś dzisiejszą Rosję i Alaskę. Badania prowadzone od końca 2000 r. sygnalizowały bardziej zróżnicowane źródła, które mogły łączyć dawne populacje w Azji Wschodniej z populacjami założycielskimi w Chile, Peru, Boliwii, Brazylii, Ekwadorze, Meksyku i Kalifornii. Ten typ, znany jako D4h znajduje się w mitochondrialnym DNA, które jest dziedziczone jedynie od matek. Wyniki najnowszych analiz przeprowadzonych przez uczonych z Chińskiej Akademii Nauk dowodzą, że część ludności dotarła do Ameryki z północnego wybrzeża Chin w dwóch odrębnych migracjach. Pierwsza nastąpiła podczas maksimum ostatniego zlodowacenia (26 000 – 19 500 lat temu), kiedy pokrywa lodowa była największa, a warunki klimatyczne w północnych Chinach były prawdopodobnie niegościnne. Druga migracja miała miejsce podczas topnienia pokrywy lodowej (19 000 – 11 500 lat temu) i mogła się do niej przyczynić rosnąca populacja ludzi.

Mapki pokazują trasy obu migracji z Chin do Ameryki
(źródło ilustracji: Yu-Chun Li et al, Cell Reports)

Badania zajęły wiele lat, podczas których uczeni przeanalizowali 100 000 współczesnych i 15 000 starożytnych próbek DNA zebranych z całej Eurazji. Wśród nich natrafiono na 216 współczesnych i 39 starożytnych osób związanych z typem D4h. Biorąc pod uwagę mutacje, które narosły w czasie, patrząc na położenie geograficzne próbek i stosując datowanie węglowe, uczeni byli w stanie zrekonstruować pochodzenie typu D4h i historię ekspansji. Jak podaje Yu-Chun Li, jeden z autorów publikacji, badania uzupełniono analizami chromosomu Y z DNA pokazujące, że męscy przodkowie rdzennych Amerykanów żyli w północnych Chinach w tym samym czasie co żeńscy przodkowie, co utwierdziło uczonych w przekonaniu o ich odkryciach.

Zdaniem badaczy, w przypadku obu migracji ludność z Chin dotarła do Ameryki drogą wodną, po czym łodziami wyruszyła wzdłuż wybrzeża Oceanu Spokojnego. Podczas drugiej migracji część ludzi z Chin osiedliła się w Japonii, co może tłumaczyć archeologiczne podobieństwa spotykane w obu Amerykach, Chinach i Japonii, szczególnie w przypadku dawnych grotów strzał i włóczni. Nie wiadomo jednak z którego dokładnie miejsca na północnym wybrzeżu Chin wyruszyły te migracje.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz