piątek, 12 maja 2023

Badania szczątków najstarszych mieszkańców Portoryko

Oryginalny artykuł: Oldest human remains from Puerto Rico reveal a complex cultural landscape since 1800 BC

Pomimo ponad stu lat badań archeologicznych w Portoryko nadal niewiele wiadomo na temat życia pierwszych mieszkańców wyspy. Wynika to z faktu, że do tej pory natrafiono jedynie na około 20 pochówków pochodzących z tego najstarszego okresu. Obecnie badacze: William J. Pestle i  Elizabeth M. Perez (z University of Miami, Floryda) oraz Daniel Koski-Karell (z National Institute of Archaeology, Waszyngton) opublikowali wyniki badań szczątków pięciu dorosłych osób odkrytych w 1993 roku na stanowisku Ortiz, w Cabo Rojo w południowo-zachodniej części Portoryko.

Mapka przedstawiająca położenie stanowiska Ortiz w Portoryko (źródło ilustracji: PLOS ONE)

Datowanie radiowęglowe szczątków wykazało, że pochodzą one z lat 1800 p.n.e. - 800  p.n.e., a zatem obejmują okres co najmniej tysiąca lat. Praktyki pogrzebowe, w tym ułożenie ciał i umieszczone przy zmarłych dary są podobne, co wskazuje na pewne związane z pochówkami standardy utrzymywane na przestrzeni wielu stuleci. Analiza izotopów strontu dowodzi, że złożone osoby urodziły się w różnych okolicznych miejscach. Ortiz mogło zatem mieć kulturowe znaczenie jako wspólna przestrzeń grobowa dla kilku lokalnych społeczności.

Fotografia wykonana w 1993 r., kiedy odkryto pochówki w Ortiz (źródło for. PLOS ONE)

Badacze zdają sobie sprawę, że trudno wyciągać wnioski ze względu na ograniczoną ilość dowodów, ale wyniki przeprowadzonych prac wskazują na długą historię trwałego wykorzystywania tego miejsca jako przestrzeni grobowej. Najwcześniejsi mieszkańcy Portoryko byli tradycyjnie postrzegani w sposób dość uproszczony, ale rezultaty nowych badań rzucają więcej światła na prawdopodobnie bardziej żywy i zróżnicowany krajobraz kulturowy niż wcześniej sądzono.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz