sobota, 20 maja 2023

W Miraflores odkryto najstarsze przedstawienie krzyża andyjskiego

Oryginalny artykuł: Arqueólogos peruanos descubren la chakana más antigua y grande de Sudamérica en Huaral

Na terenie stanowiska archeologicznego Miraflores (dystrykt Aucallama, prowincja Huaral, Peru), gdzie od początku bieżącego roku prowadzone są prace wykopaliskowe, którymi kieruje Pieter Van Dalen Luna (z Universidad Nacional Mayor de San Marcos) dokonano kolejnego niezwykłego odkrycia. Na jednej z tylnych ścian głównej piramidy natrafiono na przedstawienie krzyża andyjskiego zwanego chakana. Archeolodzy nie zdołali jeszcze odsłonić całego krzyża, ale mają nadzieję, ze zachował się on w stanie kompletnym. Jak podkreśla Pieter Van Dalen Luna jest to najstarszy w Ameryce Południowej dowód na istnienie krzyża andyjskiego, gdyż budowla liczy sobie aż 4000 lat.

Budowla z zachowanym przedstawieniem krzyża andyjskiego (źródło fot. Andina)

Chakana ma formę krzyża schodkowego z dwunastoma punktami i kolistym środkiem. Jest bardzo ważnym symbolem w kulturach andyjskich. Jego nazwa pochodzi od słów Jach'a Qhana w języku ajmara, oznaczających „wielkie lśniące światło”, a w języku keczua może być tłumaczone jako „schody” lub „obiekt podobny do mostu”.

Fragment odsłoniętego krzyża andyjskiego (źródło fot. Andina)

Miraflores jest dawnym centrum ceremonialnym położonym na lewym brzegu doliny rzeki Chancay. Jest zasypane tonami kamieni i otoczone polami uprawnymi. Wcześniej archeolodzy natrafili tam na budowlę piramidalną z dwiema podłużnymi konstrukcjami wzniesionymi na planie litery „U” (post: „W Miraflores (Peru) odkryto pozostałości dawnej świątyni”).


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz