czwartek, 25 lipca 2024

Odkrycia w Licapa II pozwalają lepiej zrozumieć życie codzienne kultury Moche

Oryginalny artykuł: ¿Cómo fue la vida cotidiana en la época Moche? Los hallazgos en Licapa II dan nuevas luces 

Stanowisko archeologiczne Licapa II, położone w dolinie Chicama (region La Libertad, Peru) może być ogniwem pozwalającym lepiej zrozumieć kulturę Moche i życie codzienne tego dawnego społeczeństwa. Przybliżają nas do tego najnowsze świadectwa odkryte w ramach Programu Archeologicznego Chicama, którym kieruje Henry Tantaleán. Prace rozpoczęły się 1 lipca i już natrafiono na wiele wysokiej jakości materiału archeologicznego. Znaleziona ceramika wyróżnia się delikatnością, znaną do tej pory tylko z kontekstów pogrzebowych. Artefakty są bardzo wypracowane z wizerunkami kapłanek lub władców z nakryciami głowy i ozdobami uszu. Odkryto też kryształy kwarcu i wyroby z miedzi. Jak podkreśla Henry Tantaleán, wszystko to stanowiło przedmioty codziennego użytku należące do elity Moche.

Prace wykopaliskowe w Licapa II (fot. Program Archeologiczny Chicama)

Znaleziona ceramika świadczy o tym, że były to piękne przedmioty i pochodziły z faz 4 i 5  kultury Mochica. Przedstawiano na nich istoty mitologiczne, takie jak węże z lisimi głowami, a także wojowników. Zachowały się też figurki zwane Llampaeq, ukazujące postacie z zębami dzikich kotów.

Fragmenty naczyń znalezione podczas wykopalisk (fot. Program Archeologiczny Chicama)

  
Figurki ceramiczne odkryte podczas wykopalisk w Licapa II (fot. Program Archeologiczny Chicama)

Archeolodzy natrafili też na pozostałości żywności, która nie pochodziła z tego obszaru, na przykład mięsa lam, ryb i mięczaków. Zachowały się też ceramiczne gwizdki i quenas (peruwiańskie flety) wykonane z ptasich kości. Wszystko to stanowi dowód, że przedstawiciele elity wiedli wygodne życie, w przeciwieństwie do rzemieślników, którzy zajmowali inną przestrzeń na tym stanowisku archeologicznym, co świadczy o zróżnicowaniu społeczeństwa i jego rozwarstwieniu. 

Jeden z fletów znalezionych podczas wykopalisk (fot. Program Archeologiczny Chicama)

Artefakty odnaleziono w części Licapa II, oddzielonej od pozostałych dużym murem o szerokości pół metra i wysokości 1,50 metra. Przestrzeń ta, uważana za rezydencję przedstawiciela elity Moche, znajdowała się w pobliżu miejsca, gdzie odprawiano ceremonie. Moche przybyli tam w latach 500-600 i wykorzystali swoją wiedzę w praktyce, wznosząc platformy, które posłużyły jako podstawy budowli z adobe.

Teren wykopalisk (fot. Program Archeologiczny Chicama)

Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami ceramika pochodzi z VII wieku i jest współczesna kulturze Wari, która już wtedy dała o sobie znać. Datowanie radiowęglowe obejmuje zakres od 680 do 850 roku. Stanowisko archeologiczne Licapa II należy do okresu środkowej Mochica i późnej Mochica, Było ważnym miejscem dla tej kultury i przyjmowano w nim osobistości z innych ośrodków. Zostało opuszczone w latach 800-900.

Wykopaliska w Licapa II (fot. Program Archeologiczny Chicama)

Licapa II powstała wraz z upadkiem El Brujo, początkowo zajmowanym przez elitę Moche, a następnie opuszczonym w latach 400-500. Władcy Moche przenieśli się z El Brujo do środkowej części doliny, gdzie znajduje się Licapa II. Z tego miejsca sprawowano lepszą kontrolę nad kanałami doliny Chicama. Ważnych odkryć dokonano już w Licapa II w zeszłym roku (post: „W Licapa II (Peru) odkryto mur oddzielający strefę prywatną od dzielnicy rzemieślników”) i dwa lata temu, kiedy to natrafiono na dzielnicę zamieszkiwaną przez rzemieślników (post: „Dzielnica rzemieślników kultury Mochica”).


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz