niedziela, 21 lipca 2024

Rezultaty badań mumii z Cerro Colorado

Oryginalny artykuł: Momias de Barranca: restos de maestra artesana develan a un importante personaje 

Zespół peruwiańskich i polskich archeologów przedstawił wyniki badań mumii znalezionych w 2023 roku na stanowisku Cerro Colorado (post: „Zawiniątka grobowe odkryte w Cerro Colorado”), położonym w prowincji Barranca, na północ od Limy. Okazało się, że jedna z odkopanych mumii należała do ważnej osoby zajmującej się wyrobem tkanin. W zawiniątku tej mumii zachowały się nie tylko kłębki wełny, ale także dwie igły tkackie, drewniana i metalowa, gliniana miska oraz miniaturowe naczynia. 

Mumie znalezione w 2023 roku w Cerro Colorado (fot. Andina)

Jak podaje Łukasz Majchrzak, archeolog z Programu Nawa polskiego Ministerstwa Nauki, kobieta ta miała na szyi około czterech lub pięciu motków bawełnianych nici, znaleziono przy niej zawiniątko z igłami i miniaturowe naczynia. Łukasz Majchrzak i Plinio Guillén (z Programu Badań Archeologicznych Los Valles de Barranca) kierują grupą specjalistów, która od 2022 roku prowadzi prace badawcze w Cerro Colorado.

Zawiniątko z igłami znalezione przy kobiecie (fot. Andina)

Dzięki datowaniu radiowęglowemu ustalono, że tkaczka zmarła w wieku około 50 lat. Końcówka jednej z igieł jest ozdobiona i wraz z motkiem zawinięta w kawałek tkaniny z wizerunkami węży i ptaków. Jak podkreśla Łukasz Majchrzak, jest to lokalna ikonografia, typowa dla obszaru andyjskiego i zdaje się odzwierciedlać lokalne wierzenia religijne dawnych mieszkańców, o których niewiele wiemy. W rejonie tym prowadzono tylko dwa projekty archeologiczne, jeden związany z Caral i drugi z Norte Chico.

Fragment zachowanej tkaniny (fot. Andina)

Archeolog zwraca też uwagę na miniaturowe naczynia znalezione na klatce piersiowej tkaczki, które są bardzo szczególne i nieznane dla tego obszaru. Zgodnie z sugestiami innych specjalistów mogły być powiązane z wizją świata zmarłych, gdzie wszystko było mniejsze. Badania objęły również rekonstrukcję twarzy kobiety na podstawie zachowanej czaszki. 

Odtworzenie wyglądu kobiety (fot. Andina)

Jak podaje Plinio Guillén, znalezione dowody potwierdzają, że Cerro Colorado było andyjskim sanktuarium religijnym. Datowanie radiowęglowe i analizy odkrytych materiałów dowodzą, że historia Cerro Colorado sięga 2500 lat p.n.e. i jest współczesna kulturom Caral i Chancay.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz