Oryginalny artykuł: Cerro Colorado: suman 18 los fardos prehispánicos descubiertos y 12 de ellos son neonatos
Na terenie stanowiska archeologicznego Cerro Colorado, położonego w pobliżu miasta Barranca (Dolina Pativilca, Peru), zespół peruwiańskich i polskich badaczy odkrył 18 zawiniątek grobowych, z których dwanaście należy do noworodków. Kierujący pracami Plinio Guillén podkreśla znaczenie Cerro Colorado jako miejsca odprawiania ceremonii religijnych. Wstępne wyniki wykopalisk prowadzonych w ubiegłym roku wykazały, że Cerro Colorado było zamieszkane przez 3500 lat, od około 2400 r. p.n.e., a zatem mogło być współczesne Caral. W późniejszym okresie było zajmowane przez przedstawicieli innych kultur, jak Chavín, Huari i Chancay.
Jedno z zawiniątek grobowych odkrytych w Cerro Colorado (fot. Andina) |
Prace na terenie Cerro Colorado (fot. Andina) |
Archeolodzy nie wykluczają, że uda się odkryć więcej zawiniątek grobowych i ludzkich szkieletów, gdyż stanowisko Cerro Colorado zajmuje obszar około 10 hektarów, a prace wykopaliskowe objęły do tej pory zaledwie 0,06% tego terenu. Poza zawiniątkami grobowymi znaleziono też pierwsze powiązane z kontekstem naczynie ceramiczne, które dostarczy bardzo ważnych informacji na temat kultury tamtych czasów.
Naczynie ceramiczne znalezione podczas wykopalisk (fot. Andina) |
Plinio Guillén podkreśla znaczenie odkrycia tych zawiniątek grobowych. Świadczy ono bowiem, że Cerro Colorado było miejscem, w którym około 1000 lat temu ludność doliny Barranca grzebała swych zmarłych i umieszczała przy nich dary ofiarne. Chociaż Cerro Colorado było zamieszkiwane dużo wcześniej, to – zdaniem archeologów – zawiniątka grobowe pochodzą właśnie z tego okresu. Hipotezę tę uzupełnia fakt, że podczas wykopalisk przeprowadzonych w zeszłym roku natrafiono zarówno na budowle z czasów Caral, jak i późniejsze konstrukcje z cegieł adobe, co mogłoby być związane z epoką, z której pochodzą zawiniątka grobowe. Dawne budowle nie są jednak całkowicie odsłonięte, a część z nich niestety uległa zniszczeniu podczas przygotowywania punktu widokowego, na którym znajduje się wizerunek Chrystusa Odkupiciela z Barranca.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz