niedziela, 20 sierpnia 2023

W Licapa II (Peru) odkryto mur oddzielający strefę prywatną od dzielnicy rzemieślników

Oryginalny artykuł: Chicama: Descubren espacio de preparación de élite mochica en sitio arqueológico Licapa II

Na terenie stanowiska Licapa II (dolina Chicama, region La Libertad, Peru) podczas prac prowadzonych przez peruwiańskich badaczy (z Universidad Nacional Mayor de San Marcos) w ramach Programu Archeologicznego Chicama natrafiono na monumentalny mur, oddzielający dzielnicę rzemieślników od prywatnej strefy zarezerwowanej dla osób odprawiających rytuały. Odkrycia dokonano podczas wykopalisk w przestrzeni przeznaczonej dla elity Mochica oraz dla pielgrzymów przybywających z różnych miejsc prekolumbijskiego Peru. Znaleziono tam naczynia ceramiczne, z których część zawierała chichę. Licapa II jest uznawana za religijne centrum kultury Moche.

Stanowisko archeologiczne Licapa II (źródło fot. Andina)

Współkierująca projektem Carito Tavera Medina wyjaśniła, że przestrzeń ta służyła jako miejsce przygotowań dla osób, które uczestniczyły w rytuałach odprawianych w głównej huaca w Licapa II. Nie natrafiono tam na żadne pozostałości kuchni ani na resztki pożywienia. Przestrzeń była czysta, a w jej wnętrzu znaleziono jedynie naczynia, które zostały specjalnie umieszczone w określonych miejscach.

Prace wykopaliskowe w Licapa II (źródło fot. Andina)

Odkrycia dokonano w ostatnim tygodniu lipca, pod koniec pierwszego sezonu wykopaliskowego. Przestrzeń ma wymiary 10 na 8 metrów i zdaniem archeologów mogła pomieścić do 50 osób. Licapa II była znaczącym miejscem kultury Mochica, gdzie przyjmowano ważne osobistości. Została opuszczona w latach 800-900. 

Naczynia ceramiczne odkryte w Licapa II (źródło fot. Andina)

Carito Tavera Medina przypomniała, że na początku lipca tego roku w Licapa II znaleziono osiem pomieszczeń służących jako miejsca przygotowywania posiłków. Natrafiono tam na 16 kompletnych naczyń ceramicznych oraz setkę fragmentów ceramiki z ikonografią typową dla kultury Moche. W tych przestrzeniach zachowały się też pozostałości ferm świnek morskich, a także metalowe wyroby luksusowe, szpikulce i narzędzia do obróbki metali. Odkryto również przypuszczalne ozdoby uszu, piece, przedmioty związane z produkcją tekstylną, takie jak biała bawełna, bawełna rodzima i fragmenty tkanin. liczące około 1400 lat.

Prace na terenie Licapa II (źródło fot. Andina)

W tym tygodniu rozpoczęto drugi sezon prac w ramach Programu Archeologicznego Chicama, który tym razem będzie skierowany na stanowiska położone w środkowej i górnej części doliny Chicama. Jest to teren, w przypadku którego brak dokładnych danych na temat zamieszkującej go ludności. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz