sobota, 12 sierpnia 2023

Badacze INAH przedstawili rezultaty prac na trasie trolejbusu Chalco-Santa Martha

Oryginalny artykuł: Investigadores del INAH presentan los hallazgos del Proyecto de Salvamento Arqueológico Trolebús Chalco-Santa Martha

Badacze z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH) przedstawili rezultaty prac prowadzonych w ramach projektu ratownictwa archeologicznego na trasie, którą będzie jeździł trolejbus Chalco - Santa Martha. Wykopaliska rozpoczęły się w czerwcu 2022 roku i zakończą się wraz z dostarczeniem zebranego materiału do Centrum INAH – Estado de Mexico. Jak podaje koordynatorka projektu, María del Carmen Pérez Ortiz, w kwietniu tego roku ukończono prace archeologiczne w terenie w ośmiu sektorach składających się na trasę trolejbusu i zebrany materiał został przekazany do laboratorium w Chalco. Wśród znalezionych w sektorze ósmym artefaktów wyróżnia się jedyna w swoim rodzaju maska ceramiczna datowana na późny okres postklasyczny (lata 1400-1521), która mogła być związana z rytuałami pogrzebowymi. 

Ceramiczna maska znaleziona podczas wykopalisk (fot. Gustavo Abraham Diaz)

W tym samym ósmym sektorze zachowały się dwa pochówki osób z modyfikacją czaszek, pochodzące z późnego okresu preklasycznego (lata 2500-400 p.n.e.), które otwierają nową ścieżkę badań dotyczących takich praktyk w Dolinie Meksyku w tym czasie. Szczątki szkieletów zostaną przeanalizowane w celu ustalenia przynależności etnicznej zmarłych. Innymi wartymi podkreślenia przedmiotami są naczynia ceramiczne z okresu preklasycznego, pochodzące z faz znanych jako Zacatenco (lata 700-400 p.n.e) i Ticomán (lata 400-200 p.n.e.), powiązane z wioskami otaczającymi stanowisko Tlapacoya (gmina Ixtapaluca),  miniaturowe zoomorficzne figurki ceramiczne (z lat 800-300 p.n.e.) oraz instrumenty muzyczne (z lat 700-150 p.n.e. i 1350-1521).

Artefakty odkryte podczas wykopalisk (fot. Gustavo Abraham Diaz)

Znaleziono też siedem drewnianych wręg o długości jednego metra, grubości 25 cm i szerokości 30-40 cm, związanych z łodzią sprzed ponad 400 lat oraz część czółna o długości około jednego metra, pochodzącą z lat 1519-1521. Odkryto również przyrządy tkackie, w tym przęśliki z różnych okresów oraz datowane na lata 1350-1521 żarna z szarego bazaltu, ostrza strzał, figurki antropomorficzne, miski i możliwą rzeźbę z szarego andezytu przedstawiającą nietoperza oraz miedziane igły z lat 1521-1570, a także polichromowane talerze z okresu znanego jako Azteca III (lata 1428-1521).

Naczynia ceramiczne znalezione podczas prac (fot. Gustavo Abraham Diaz)

Natrafiono również na szczątki ludzi i zwierząt (jelenia i indyka) datowane na lata 1350-1520 oraz ozdoby uszu, bezotes (ozdoby umieszczane na brodzie), zawieszki z obsydianu, jadeitowe paciorki, wyroby z serpentynu, diorytu i innych kamieni pochodzące z późnego okresu postklasycznego (lata 1200-1521). 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz