poniedziałek, 28 sierpnia 2023

W Pacopampa odkryto kolejny grobowiec kapłana

Oryginalny artykuł: Cajamarca maravilla al mundo: descubren la tumba del Sacerdote de hace 3,000 años

Kompleks archeologiczny Pacopampa, położony na wysokości 2500 metrów nad poziomem morza w regionie Cajamarca (Peru), w dalszym ciągu dostarcza cennych informacji na temat dziedzictwa kulturowego prowincji Chota. 24 sierpnia bieżącego roku ekipa badaczy, którą kierują Yuji Seki i Daniel Morales odkryła tam kolejny grobowiec. Znaleziono go 2,50 metra na północny zachód od grobu innego kapłana, na który natrafiono w zeszłym roku (post: „W Pacopampa odkryto grób kapłana sprzed 3000 lat”). 

Nowo odkryty grobowiec kapłana w Pacopampa (źródło fot. Andina)

Nowo odkryty grób znajduje się w dużym okrągłym otworze o wypukłych ścianach, o średnicy trzech metrów i głębokości jednego metra, u podstawy którego po wschodniej stronie złożono w pozycji wyciągniętej (z częściowo zgiętymi kończynami dolnymi) ciało dorosłej osoby. Po stronie zachodniej umieszczono małe kuliste misy ceramiczne, rzeźbioną szpatułkę kościaną i inne dary ofiarne, które zostaną zbadane w najbliższych dniach. 

Naczynia ceramiczne znalezione w grobowcu (źródło fot. Andina)

Ciało i złożone przy nim artefakty pokryto co najmniej sześcioma warstwami popiołu wymieszanego z czarną ziemią jako wypełnienie grobowca. Pomiędzy tymi warstwami, w pobliżu środka grobu, znajdowała się odwrócona misa z rytym zdobieniem oraz ceramiczna pieczęć z wzorem dłoni. Natomiast w górnych warstwach, w pobliżu wschodniej i zachodniej krawędzi grobowca, złożono dwie inne pieczęcie, jedną z przedstawieniem twarzy istoty antropomorficznej i drugą z wizerunkiem jaguara. Specyficzne cechy tego kontekstu grobowego wskazują, że złożona w nim osoba mogła odgrywać ważną rolę w społeczeństwie.

Prace archeologiczne na terenie Pacopampa (źródło fot. Andina)

Pochówek pochodzi z około 1200 r. p.n.e., z fazy zwanej Pacopampa I i może należeć do jednego z pierwszych przywódców religijnych w tym regionie. Jest późniejszy niż grobowiec odkryty w 2022 roku, ale o 500 lat starszy od grobu „Damy z Pacopampy” (odkrytego w 2009 roku) i grobu „Kapłanów Węża Jaguara” (odkrytego w 2015 roku), datowanych na lata 700-600 p.n.e. i zawierających dary ze złota, ceramikę oraz inne artefakty. 

Stanowisko archeologiczne Pacopampa (źródło fot. Andina)

Kompleks archeologiczny Pacopampa ma długą historię zamieszkiwania, która sięga około tysiąca lat przed naszą erą. Zachowały się tam budowle różnej wielkości i złożoności, takie jak La Capilla, El Mirador, La Laguna, Valderrama i Coche Corral. La Capilla to konstrukcja o podstawie 90 x 60 m i wysokości 20 m, składająca się z nałożonych na siebie platform. Od 2015 roku prowadzone są tam badania, które wykazały, że budynek ten został wzniesiony około 1000 roku p.n.e. Projekt Archeologiczny Pacopampa rozpoczął się w 2005 roku, w ramach współpracy Universidad Nacional Mayor de San Marcos (Peru) z Narodowym Muzeum Etnologii w Japonii. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz