Ruiny miasta Aguateca, którego dawna nazwa brzmiała K’inich Pa’ Witz, wznoszą się na urwistym stoku nad jeziorem Petexbatún. Zostały one odkryte przypadkowo w 1957 roku przez tzw. chicleros, czyli robotników zapuszczających się w głąb dżungli w celu zbierania żywicy z drzew kauczukowych. Dziesięć lat później dotarł tam Ian Graham, a w 1993 roku Steve Houston. Zakrojone na szeroką skalę prace wykopaliskowe prowadził Takeshi Inomata, początkowo (1990-1993) w ramach Projektu Petexbatun, kierowanego przez Arthura Demaresta, a później (1996-1999) na czele własnego Projektu Archeologicznego Aguateca.
Dostępu do miasta bronił wąwóz, nad którym Majowie wieszali niegdyś mosty. Wykorzystując swe strategiczne położenie, Aguateca stała się w późnym okresie klasycznym wielkim ufortyfikowanym ośrodkiem. Podjęcie wszelkich możliwych środków obronnych wynikało z faktu, że w owych latach ziemie wokół jeziora Petexbatún i rzeki Río de la Pasión stały się sceną licznych konfliktów wojennych, w których uczestniczyły sąsiednie miasta.
Zapis glficzny K'inich Pa' Witz - nazwy, jaką Aguateca nosiła w czasach Majów (detal ze Schodów Glificznych w Dos Pilas) |
Wąwóz w Aguateca |
Badania wykazały, że Aguateca była zamieszkiwana już w późnym okresie preklasycznym (300 r. p.n.e. - 150 r. n.e.), choć przypuszczalnie miasto opuszczono potem na kilkaset lat. Zaczęło rosnąć w siłę w późnym okresie klasycznym, ale okres prosperity nie trwał długo. Z inskrypcji w Dos Pilas wynika, że tamtejszy władca Bajlaj Chan K’awiil, podczas ataku ze strony Calakmul w 650 roku, szukał schronienia właśnie w Aguateca, a w miarę rozrastania się królestwa Petexbatún, w pierwszej połowie VIII wieku, Aguateca stała się jego drugą stolicą. Wzniesiono wówczas zespoły pałacowe i budowle ceremonialne.
Pozostałości Budowli 1 i 2, przed którymi ustawiono stele |
Stela 2 |
Stela 1 natomiast pochodzi z czasów ostatniego władcy Dos Pilas, K'awiil Chan K'inich. Zachowany tekst zawiera retrospektywną wzmiankę o rytuałach odprawianych jeszcze przez Ucha'n K'in Bahlam i o jego śmierci, po czym podaje datę objęcia tronu przez K'awiil Chan K'inich w 741 roku, trzy dni przed uroczystymi obchodami końca dziesiątego tuna (okresu 10 lat).
Stela 1 |
Jedna z budowli rezydencjalnych w Aguateca |
Rzeźbiona kość znaleziona w Aguateca (Narodowe Muzeum Archeologii i Etnologii w mieście Gwatemala) |
Waza ceramiczna z Aguateca (Narodowe Muzeum Archeologii i Etnologii w mieście Gwatemala) |
Plakietka kościana z Aguateca, z wizerunkiem bóstwa lub władcy, (Narodowe Muzeum Archeologii i Etnologii w mieście Gwatemala) |
Ceramiczna maska, odnaleziona w pałacu w Aguateca (Narodowe Muzeum Archeologii i Etnologii w mieście Gwatemala) |
W 770 roku na tronie Aguateca zasiadł Tahn Te’ K’inich, ostatni znany nam władca tego miasta. Sytuacja w rejonie nadal jednak nie była spokojna. Mieszkańcy miasta zaczęli wznosić mury obronne, które miały chronić nie tylko jego centrum, ale również pola uprawne i dostęp do wody. Jednocześnie ustawiano palisady, mające zapobiec osuwaniu się skarpy i przełęczy biegnącej przez miasto. Pomimo takiej zapobiegliwości Aguateca została niemal całkowicie zniszczona. Tamtejsza ludność broniła się przez około czterdzieści lat, jednak po 800 roku Aguateca została spalona i niemal zrównana z ziemią.
Jedna z budowli w Aguateca. Po lewej stronie można dostrzec palisadę, ustawioną współcześnie przez archeologów w celu pokazania, jak podczas wojny Majowie starali się strzec dostępu do centrum miasta |
Budowla L8-8 |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz