niedziela, 24 marca 2013

Miasta Majów: Edzná (stan Campeche, Meksyk)

W centrum stanu Campeche leży miasto Edzná, którego budowle rozciągają się na powierzchni niemal siedemnastu kilometrów kwadratowych. Chociaż ośrodki majańskie w stanie Campeche były znane już w połowie XIX wieku dzięki relacjom takich podróżników jak Stephens, Maler czy Charnay, to jednak dopiero w 1927 roku poprowadzono drogę do Edzná i od 1943 roku mogły rozpocząć się systematyczne prace archeologiczne, które wykazały, że pierwsze ślady osadnictwa w tym rejonie sięgają IV w. p.n.e. Najstarsze budowle wznoszono tu w stylu typowym dla rejonu Petén i dopiero w latach 600–850 nadbudowano nad nimi konstrukcje, które nawiązują do miast w stylu Chenes i Puuc.

Wielki AkropolEdzná
Edzná zaczęła odgrywać znaczącą rolę w tym samym czasie, co Palenque i Yaxchilán, czyli u progu IV wieku. Na terenie ruin znaleziono 32 stele. Najstarsze zostały wzniesione już w latach 41 – 435 n.e., kolejne w okresie od VII do IX wieku. Rzeźbione zabytki przedstawiają bogato odzianych władców i ceremonie związane z ważnymi wydarzeniami, zwłaszcza objęciem tronu. Meksykański badacz Carlos Pallán przeprowadził dokładną analizę epigraficzną inskrypcji z Edzná i zdołał ustalić listę dynastyczną tamtejszych władców. Teksty z lat 633 – 869 wspominają dziesięciu mężczyzn i dwie kobiety, które odegrały również ważną rolę w historii miasta.

Stela 6 z 646 roku przedstawia wizerunek Władcy 9
(Museo de la Arquitectura Maya "Baluarte de la Soledad", miasto Campeche, Meksyk)
Z kolei na Ołtarzu 1 zachował się wizerunek kobiety Ix Baah Pahk', która mogła być matką lub żoną Władcy 4, i jednocześnie osobą współrządzącą.

Ołtarz 1 przedstawia Ix Baah Pahk' w towarzystwie karlicy
(Museo Regional de Campeche "Fuerte de San Miguel", miasto Campeche, Meksyk)
Centrum dawnego miasta tworzy ogromna grupa architektoniczna, obejmująca szereg konstrukcji wzniesionych wokół głównego placu. Stronę zachodnią zajmuje monumentalna budowla Nohochná, gdzie przypuszczalnie funkcjonowała administracja miasta. W jej górnej części zachowały się cztery długie galerie pomieszczeń. Po stronie północnej i południowej mamy odpowiednio Platformę Noży, Boisko do gry w piłkę i Świątynię Południową.

Widok na budowlę Nohochná
Na wschodzie natomiast, na platformie o wysokości ośmiu metrów i powierzchni 160 na 160 metrów, wznosi się Wielki Akropol, którego najwspanialszą budowlą jest Piramida Pięciu Pięter, stanowiąca połączenie pałacu i świątyni. Cztery dolne poziomy zajmują pomieszczenia mieszkalne ze sklepieniami łukowymi, a na szczycie piramidy, mającej 31 metrów wysokości umieszczono świątynię z ażurowym zwieńczeniem dachu. Prowadzące do świątyni schody są pokryte inskrypcjami glificznymi, wspominającymi miejscowych władców. 

Piramida Pięciu Pięter
Pozostałymi budowlami Wielkiego Akropolu są: Dom Księżyca, Świątynia północno-zachodnia i Świątynia południowo-zachodnia.

Świątynia północno-zachodnia

Dom Księżyca
Edzná zasłynęła też ze Świątyni Maszkaronów, ozdobionej dwoma wizerunkami boga słońca - K'inich Ajaw. Wymodelowane w stiuku maski zachowały do dziś resztki kolorów, zwłaszcza czerwonego i niebieskiego. Boga słońca przedstawiono z ozdobami na nosie i uszach, typowym zezem i bogatym nakryciem głowy. Wizerunki te są oświetlane promieniami słonecznymi w dniach równonocy.


Maski boga Słońca na Świątyni Maszkaronów
W odległości jednego kilometra od centrum miasta zbudowano piramidę zwana Starą Czarownicą. Budowla ta ma zaokrąglone narożniki, a schody prowadzą do umieszczonego na szczycie małego sanktuarium. W Edzná zachował się też dobrze zorganizowany system kanałów, zapewniających zaopatrzenie miasta w wodę. Niektóre z trzynastu odnalezionych kanałów miały długość kilku kilometrów. Na terenie miasta znajdowało się też ponad 80 zbiorników wody.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz