Kolejne dzieło z Budowli 23 w Yaxchilan, czyli domu Pani K’abal Xook, to Nadproże 25 (czytaj także: Nadproże 24). Zostało odkryte przez Alfreda Maudslaya i w 1883 przewiezione do Londynu, gdzie trafiło do Muzeum Brytyjskiego. Wapienny kamień (1,18x0,75m) z reliefem o głębokości do 3,2 cm zachował się w idealnym stanie, a pozostałości barwnika świadczą o niegdysiejszym przepychu tego dzieła sztuki. Inskrypcja jest szczególnie interesująca, ponieważ stanowi jeden z nielicznych przykładów tekstów glificznych pisanych od prawej do lewej – każdy znak stanowi lustrzane odbicie standardowej wersji. Trudno wyjaśnić, dlaczego Majowie zastosowali taki zabieg, choć z pewnością krył się za tym ważny zamysł. Czy lustrzane odbicie sugeruje czytelnikowi, że inskrypcja pochodzi “z drugiej strony” – z Zaświatów?
Nadproże 25 z Budowli 23 w Yaxchilan, obecnie w Muzeum Brytyjskim w Londynie (fot. Wikimedia Commons)
Inskrypcja jest datowana na dzień 9.12.09.08.01 5 Imix 4 Mak w kalendarzu majańskim, czyli 20 października 681 roku n.e. w kalendarzu gregoriańskim. Z innych inskrypcji wiemy, że jest to data wstąpienia na tron przez króla Itzamnaaj Bahlam III.
Od lewej do prawej (standardowy kierunek)
|
Inskrypcja przedstawia Panią K’abal Xook, żonę króla Itzamnaaj Bahlam III.
W lewej ręce trzyma akcesoria do rytualnego upuszczania krwi, być może te same, które widać na Nadprożu 24. Prawą - podtrzymuje czaszkę. | |
Patrzy w górę na postać wyłaniającą się z rozwartej paszczy węża, który powstał z dymu pochodzącego ze spalenia darów ofiarnych. Postać ma zdecydowanie wojskowy strój, nawiązujący stylistyką do Teotihuacan – maska tlaloca i hełm wojskowy. W rękach trzyma tarczę i włócznię – typowe akcesoria wojownika. |
Główny czasownik w tej inskrypcji to tzak ‘łapać rzeczy nieuchwytne’ (T714), przedstawiający dłoń trzymającą rybę, co sugeruje, że przywołanie bogów jest zadaniem równie trudnym jak złapanie ryby gołą ręką.
“Przywołał/a potęgę [boga] K’awiil”. |
Bóg K’awiil jest dla nas ciągle zagadką, ale wiadomo, że był ucieleśnieniem metafizycznej transformacji, pomostem między światem ponadnaturalnym a ziemskim. Przewodniczył aktom przebłagalnym takim jak samoofiara z krwi, której celem było przywołanie bytów wynurzających się z paszczy węża. Dym wznoszący się z kadzielnic przywoływał go, a on – będąc patronem dynastycznych rytuałów – przekazywał swą sprawczą moc boskim władcom majańskich miast.
“Oto krzemień-tarcza (=armia) [kogo?] Aj K’ak’ O Chahk” (imię boga-patrona Yaxchilan). |
Następnie nazwa ceremonii jest powtórzona jeszcze raz:
“Oto ceremonia przywołania boga [przez] Pana Czterech Katunów (= osobę w wieku 60-80 lat) | |
[króla] Itzamnaaj Bahlam III”. |
Wśród królewskich tytułów inskrypcja wymienia także tytuł “Strażnika Aj ?k”, “Pierwszy na Świecie” oraz jeden z dwóch emblematów miasta Yaxchilan:
Boski władca Pa’chan (Nadproże 24) | Boski władca Kaaj (Nadproże 25) – lustrzane odbicie |
Oprócz głównego tekstu w ikonografię wbudowany jest tekst dodatkowy, który wymienia funkcje oraz imię Pani K’abal Xook.
![]() |
Imię Pani K’abal Xook (Nadproże 25) – lustrzane odbicie
|
Tak więc Nadproże 25 kontynuuje tematykę królewskich ceremonii odprawianych przez króla Itzamnaaj Bahlam III i jego małżonkę Panią K’abal Xook. Szczegóły inskrypcji nadal są trudne do zinterpretowania, ale ogólny wydźwięk tekstu i ikonografii jest militarny w kontekście ceremonii związanych z wstąpieniem króla na tron.
Bibliografia:
- Houston, Stephen, David Stuart, and Karl Taube. 2006. The Memory of Bones. Body, Being and Experience among the Classic Maya. University of Texas Press.
- Martin, Simon, and Nikolai Grube. 2008. Chronicle of the Maya Kings and Queens. Thames & Hudson.
- Stone, Andrea, and Marc Zender. 2011. Reading Maya Art. A Hieroglyphic Guide to Ancient Maya Painting and Sculpture. Thames&Hudson.
- www.britishmuseum.org: Yaxchilan lintel 25.
- www.peabody.harvard.edu: Corpus of Maya Hieroglyphic Inscriptions.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz