wtorek, 29 kwietnia 2014

Chocta - miasto kultury Chachapoyas

Oryginalny artykuł: Ruinas Chocta buscan ser revaloradas por el turismo

Na wyżynnych ziemiach peruwiańskiego dystryktu Cajamarca, w okolicach miejscowości Celendín, wznoszą się pogrążone we mgle ruiny dawnego miasta Chocta. Ta preinkaska forteca, zbudowana przez przedstawicieli kultury Chachapoyas, położona jest na wysokości ponad 3000 metrów i jest jednym z najważniejszych preinkaskich ośrodków w tym rejonie. Ruiny miasta odkrył w 1937 roku Julio C. Tello podczas swej długiej ekspedycji badawczej.

Otoczona chmurami budowla w Chocta (fot. Mayer Abanto Chávez)
Chachapoyas zamieszkiwali rejony należące obecnie do peruwiańskiego departamentu Amazonas. Zasłynęli z monumentalnych budowli, sarkofagów, tkactwa, kamiennych i drewnianych rzeźb oraz malowideł ściennych. Choć początki tej kultury sięgają VIII w. n.e., to jej rozkwit zaznaczył się począwszy od XI w. n.e. i trwał aż do momentu przybycia Hiszpanów, choć około 1470 r. n.e. Chachapoyas zostali podbici przez Inków i utracili niezależność polityczną.

Jedna z budowli w Chocta (fot. Mayer Abanto Chávez)
Usytuowanie Chocta miało charakter strategiczny, gdyż trudno tam dotrzeć od strony zachodniej, co mogło odgrywać szczególną rolę w przypadku ewentualnego konfliktu plemiennego z Caxamarcas, którzy osiedlili się również w tej strefie. Wzniesione na szczycie góry chullpas to kamienne wieże okrągłe lub sześcienne, które kryły wewnątrz pochówki. Budowle te mają dachy z gzymsami, nisze, okna i małe bramy wejściowe. Chocta pełniła zatem zarówno funkcję fortecy, jaki i sanktuarium oraz cmentarza. Zdaniem badaczy architektura tego miasta przypomina budowle w Gran Pajatén, położonym w sąsiednim rejonie Amazonas.

Chocta pełniła funkcję fortecy (fot. Mayer Abanto Chávez)
Terytorium Chachapoyas rozciągało się niegdyś na obszarze długości około 400 km, biegnącym z północy na południe, od rzeki Marañón w strefie Bagua, przez dolinę rzeki Abiseo (gdzie wnosi się cytadela Gran Pajatén) aż do rzeki Chontayacu.

Chullpa w Chocta (fot. Mayer Abanto Chávez)
Uczony Moisés Chávez Velásquez podkreśla, że nadal tajemnicą pozostaje jak Chocta zaopatrywało się w wodę. Sądzi, że mieszkańcy prawdopodobnie czerpali wodę z wąwozów i transportowali ją stamtąd aż do fortecy, nie poddając się w walce z siłami natury.

Chullpa w Chocta (fot. Mayer Abanto Chávez)
Chociaż peruwiańskie Ministerstwo Handlu Zagranicznego i Turystyki podkreśliło w swym ostatnim raporcie, że Chocta zachowane jest w dobrym stanie, to jednak dziennikarze gazety „El Comercio” stwierdzili, że w rzeczywistości nikt nie troszczy się o to piękne miejsce, które wydaje się całkowicie opuszczone i w zasadzie stanowi tylko jeden z ulubionych celów podróży miłośników trekkingu. Jednym z wrogów fortecy jest też roślinność, która wyrasta w szczelinach kamieni i w miarę upływu czasu przyczynia się do utraty struktury budowli.

Roślinność porastająca jedną z budowli w Chocta (fot. Mayer Abanto Chávez)
Czytaj też: Sarkofagi kultury Chachapoyas

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz