niedziela, 13 kwietnia 2014

"Turkusowe" szlaki handlowe

Oryginalny artykuł: Turquoise trade network revealed

Najnowsze badania, którymi kieruje Sharon Hull, antropolog z Uniwersytetu Manitoba w Winnipeg (Kanada) pokazują, że około tysiąca lat temu Indianie Pueblo, zamieszkujący Kanion Chaco (na północnych ziemiach obecnego stanu Nowy Meksyk) i znani ze swych wielopiętrowych domów, wznoszonych z adobe (cegły suszonej na słońcu), pozyskiwali turkus dzięki rozległej sieci handlowej. Podczas prowadzonych latami prac archeolodzy znaleźli w różnych miejscach Kanionu Chaco ponad 200 tysięcy artefaktów z turkusu. Turkus, z którego wyrabiano biżuterię i figurki był dla kultury Pueblo tak cenny jak diamenty we współczesnych czasach.. Jak podkreśla Sharon Hull, Kanion Chaco był zawsze uważany za wielkie centrum turkusu, ale jak się okazuje, turkus wędrował szlakami handlowymi pomiędzy wschodem a zachodem. Początkowo sądzono, że turkus pochodził z zasobów leżących w odległości ponad 200 kilometrów, na terenie Cerrillos Hill, niedaleko obecnego Santa Fe (Nowy Meksyk). Jednak odkrycie innych, rozległych złóż turkusów na południowo-zachodnich ziemiach Stanów Zjednoczonych pozwoliło uczonym przypuszczać, że mieszkańcy Chaco nabywali część turkusów na drodze wymiany handlowej na znaczne odległości. Dowody były jednak dość poszlakowe, gdyż analiza chemiczna poszczególnych artefaktów nie wystarczała, aby przypisać je konkretnym złożom turkusów.

Budowle w Kanionie Chaco
(rekonstrukcja w Narodowym Muzeum Antropologii w mieście Meksyk)
Sharon Hull i jej współpracownicy rozpoczęli badania od utworzenia porównawczej bazy danych, która objęła 800 analiz izotopowych z 22 różnych złóż turkusów, znajdujących się na zachodnich ziemiach Stanów Zjednoczonych i na północy Meksyku. Zróżnicowanie izotopów (atomów tego samego pierwiastka, różniących się jedynie liczbą neutronów) w poszczególnych złożach jest odmienne. Same izotopy miedzi i wodoru nie dostarczą żadnej konkretnej informacji, ale proporcje pomiędzy nimi są całkowicie różne dla każdego złoża. Tego typu badania pozwoliły zatem ustalić miejsce pochodzenia turkusów, z których wykonano poszczególne artefakty. Uczeni przeanalizowali wzajemne proporcje izotopów miedzi i wodoru dla 74 przedmiotów znalezionych na ziemiach Indian Pueblo w Kotlinie San Juan, na południu stanu Utah i w Dolinie Moapa w Nevadzie. Zdołali dokładnie określić geologiczne źródło 42 artefaktów i mają nadzieję, że baza danych znacznie się powiększy dzięki identyfikacji pozostałych przedmiotów z turkusu, pochodzącego być może z innych miejsc.

Paciorki z turkusu znalezione w Pueblo Bonito (fot. Sharoll Hull i Mostafa Fayek)
Dotychczasowe badania wykazały, że artefakty z Kanionu Chaco wykonano z turkusów, których zasoby znajdują się na ziemiach Kolorado, Nowego Meksyku, południowo-zachodniej Kalifornii i Newady. Okazuje się też, że stosowano odmienne strategie pozyskiwania turkusów. Na przykład mieszkańcy Pueblo Bonito, największego ośrodka w Kanionie, preferowali pobliskie złoża, podczas gdy ludność z mniejszych miejsc Chaco sprowadzała turkus z odległych ziem na zachodzie. Przypuszczalnie mieszkańcy Pueblo Bonito sami wydobywali turkus i zmonopolizowali złoża lub – co bardziej prawdopodobne – byli jedynymi, którzy wiedzieli gdzie się znajdowały. Podobieństwa w pozyskiwaniu turkusów są też widoczne u Indian Pueblo z ośrodków w rejonie Kotliny San Juan, gdzie mieszkańcy Aztec Ruin korzystali z pobliskich złóż, a ludność z Salmon Ruin zazwyczaj sprowadzała turkus z ziem zachodnich. Natomiast do Eagle’s Watch (w południowym Utah) i do Doliny Moapa (w południowej Nevadzie) turkus docierał zarówno z pobliskich złóż, jak i  z bardzo daleka, gdyż z terenów obecnych stanów Kolorado i Nowy Meksyk. Najnowsze odkrycia świadczą, że handel różnymi dobrami, w tym turkusem prowadzono w obu kierunkach.

Mapa przedstawiająca szklaki handlu turkusem w południowo-zachodniej części
obecnych Stanów Zjednoczonych (autorzy: Sharon Hull et al.)
Zespół Sharon Hull zamierza w przyszłości zwiększyć obszar swoich badań nad szlakami handlowymi, które mogły prowadzić przez południowo-zachodnie ziemie obecnych Stanów Zjednoczonych i w poszukiwaniu grup ludności równie zainteresowanych turkusem i włączonych w rozległą sieć handlową. Uczeni chcą też wykorzystać nową technikę do ustalenia geologicznego pochodzenia turkusu, z którego wykonano artefakty znalezione na terenie Meksyku, Chile i Argentyny. 


Zobacz też wykonane z turkusów przedmioty znalezione na terenie Meksyku w: Fotogaleria: Turkus

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz