niedziela, 14 kwietnia 2019

W Xochicalco (stan Morelos, Meksyk) zastosowano technologię rozszerzonej rzeczywistości

Oryginalny artykuł: La zona arqueologica de Xochicalco y su museo de sitio exhiben piezas en realidad aumentada

Stanowisko archeologiczne Xochicalco (stan Morelos), wpisane w 1999 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jest pierwszym w Meksyku, gdzie zastosowano technologię rozszerzonej rzeczywistości AR (z ang. Augmented Reality). Dzięki aplikacji „Xochicalco AR México” można obejrzeć trójwymiarowe obrazy dziesięciu artefaktów w ich oryginalnym kontekście, co pozwoli zwiedzającym lepiej zrozumieć znaczenie tego ośrodka.

Stanowisko archeologiczne Xochicalco (fot. Alejandro Boneta, Archiwum Xochicalco)
Darmową aplikację, dostępną dla smartfonów i tabletów (obecnie jedynie dla systemu Android), można zainstalować poprzez Google Play przy wejściu na teren Xochicalco. W strategicznych punktach stanowiska archeologicznego, między innymi przy Rampie Zwierząt, Świątyni Trzech Steli, łaźni temazcal, wschodnim boisku do gry w piłkę, Portyku 4 i Akropolu, zostały umieszczone małe postumenty z ilustracjami i nazwami poszczególnych artefaktów, wśród których znajdują się, na przykład: kamienna rozgwiazda, rzeźba przedstawiająca odartego ze skóry jaguara, pierścień z boiska do gry w piłkę, wizerunek pumy z kokardą, półksiężyc czy polichromowana kadzielnica.

  
Trójwymiarowe obrazy aktywowane dzięki aplikacji. 
Po lewej: rzeźba przedstawiająca pumę z kokardą.
Po prawej: pierścień z boiska do gry w piłkę
(fot. Stanowisko archeologiczne Xochicalco, INAH)

Dzięki zainstalowanej aplikacji można aktywować wizjer i wówczas pojawi się trójwymiarowy obraz, który został przygotowany na podstawie fotografii wykonywanych z różnych stron i pod różnymi kątami, co pozwoliło na stworzenie dokładnej repliki, uwzględniającej rozmiary, kolory i fakturę. Każdy obraz można obracać lub przybliżać.

  
Trójwymiarowe obrazy aktywowane dzięki aplikacji. 
Po lewej: rzeźba przedstawiająca odartego ze skóry jaguara
Po prawej: polichromowana kadzielnica
(fot. Stanowisko archeologiczne Xochicalco, INAH)

Aplikacja, którą przy wsparciu Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH) opracowali Joanna Morayta Konieczna ze stanowiska archeologicznego Xochicalco i programista Sergio Ayala, zawiera również krótkie objaśnienia dotyczące poszczególnych rzeźb oraz ogólną informację o Xochicalco i miejscowym muzeum, w którym na stałe wystawione są wspomniane artefakty.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz