środa, 24 kwietnia 2019

Świnki morskie złożone w ofierze przez Inków

Oryginalny artykuł: Ritually sacrificed guinea pigs adorned with colorful earrings and necklaces discovered in Peru

Dzięki relacjom Hiszpanów, którzy dotarli do Ameryki Południowej wiadomo, że podczas ceremonii Inkowie masowo składali w ofierze świnki morskie. Do tej pory brakowało jednak potwierdzających to świadectw archeologicznych. W artykule opublikowanym w International Journal of Osteoarchaeology, Lidio Valdez z „The Institute of Andean Studies and Acari Valley Archaeological Project” podał, że na terenie stanowiska Tambo Viejo w Dolinie Acari (południowe Peru) natrafiono na dwa miejsca, w których złożono świnki morskie.

Jedna ze złożonych w ofierze świnek morskich (fot. Lidio Valdez)
Lidio Valdez odkrył w sumie 100 świnek morskich, 72 w jednym miejscu i 28 w drugim. Co prawda po dotarciu Hiszpanów konstrukcje w Tambo Viejo zostały zniszczone, ale ofiary umieszczono pod posadzkami budowli, które niegdyś wznosiły się w pobliżu placu, gdzie odprawiano rytuały o charakterze publicznym. Datowanie szczątków świnek morskich wskazuje, że ceremonie przeprowadzono około 400 lat temu.

Tambo Viejo - miejsce, w którym znaleziono ofiary ze świnek morskich (fot. Lidio Valdez)
Jak podaje Lidio Valdez, archeologów zaskoczył fakt, że wiele świnek morskich udekorowano barwnymi włóknami, stanowiącymi rodzaj kolczyków i naszyjników. Niektóre z gryzoni były zawinięte w kawałki cienkich tkanin wykonanych z bawełny. Zdaniem badaczy, trudno wyjaśnić powód tego typu zdobienia, gdyż nie spotkano się z tym nigdy wcześniej i również nie wspominały o tym zapiski kronikarzy. Być może osoby składające świnki w ofierze chciały, by ich dary były wyjątkowe.

Zmumifikowane szczątki jednej ze świnek morskich (fot. Lidio Valdez)
Analizy szczątków wykazały, że większość świnek to młode osobniki. Na ich ciałach nie znaleziono żadnych obrażeń zewnętrznych, a zatem jest możliwe, że zostały zakopane żywe i udusiły się, choć trudno to udowodnić. Świnki morskie uległy naturalnej mumifikacji i wiele z nich zachowało się w bardzo dobrym stanie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz