piątek, 19 lipca 2019

Chaco Canyon nie było w stanie wyżywić swych mieszkańców

Oryginalny artykuł: Food may have been scarce in Chaco Canyon

Nowe badania z zakresu klimatologii i hydrologii, które przeprowadzili Larry Benson (z Museum of Natural History, University of Colorado, Boulder) i Deanna Grimstead (z The Ohio State University) wykazały, że Chaco Canyon nie było w stanie wyżywić tysięcy osób, co zmusza do zastanowienia się, ilu stałych mieszkańców liczył ten ośrodek. Ponieważ na terenie Chaco Canyon znajdują się zarówno liczne małe budowle mieszkalne, jak i wielopiętrowe domy, do tej pory przyjmowano, że w okresie swego największego rozkwitu, w latach 1050-1130 mogło być ono zamieszkiwane przez około 2300 osób. Jednak, jak zaznaczają wspomniani badacze, Chaco Canyon położone jest w niezbyt przyjaznym środowisku, z mroźną zimą, gorącym latem i niewielkimi opadami deszczu, a zatem trudno w takich warunkach zajmować się uprawą roli.

Wielki dom Hungo Pavi w Chaco Canyon
(źródło fot.: National Park Service)
Larry Benson i Deanna Grimstead zastanawiali się, gdzie mieszkańcy Chaco Canyon mogli uprawiać kukurydzę, stanowiącą podstawę wyżywienia. Nawet jeśli wiosną gleba była nawodniona i można było przystąpić do zasiewów, to latem tereny te były zalewane i niszczyły plony. Okazało się, że można było wykorzystywać jedynie około stu akrów ziemi i biorąc pod uwagę również ziemie uprawne okolicznych dolin, to i tak kukurydzy wystarczyłoby jedynie dla około tysiąca osób. Badacze oszacowali również, że gdyby dawni mieszkańcy Chaco Canyon uzupełniali braki żywności mięsem jeleni i królików, to bardzo szybko zabrakłoby zwierząt na tym obszarze.

Kiva w wielkim domu Chetro Ketl (źródło fot. National Park Service)
Uczeni przyjmują dwie opcje. Zgodnie z pierwszą, mieszkańcy Chaco Canyon sprowadzali większość żywności, zarówno kukurydzę, jak i mięso z innych regionów, położonych w odległości 100-160 kilometrów. Druga możliwość zakłada, że Chaco Canyon było na stałe zamieszkiwane jedynie przez kilkaset osób, a pozostałe budowle stanowiły czasowe schronienie dla przybywających pielgrzymów. Oba scenariusze byłyby związane z masowym przepływem ludności i dóbr. Larry Benson uważa, że w przypadku sprowadzania kukurydzy wystarczającej do wyżywienia 2300 osób, tragarze musieliby tysiące razy przemierzać pieszo okolice Chaco Canyon. Z kolei przybywający z zewnątrz goście mogli przynosić ze sobą własną żywność i nie byli zależni od mieszkańców Chaco Canyon.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz