środa, 3 lipca 2019

Nowe badania mumii "Pepity"

Oryginalny artykuł: En proceso, nuevo estudio de ADN total a "Pepita", la momia infantil de la Sierra Gorda de Queretaro

Imieniem „Pepita” nazwano mumię dziewczynki, którą w 2002 roku odkryli mieszkańcy Altamira w Sierra Gorda w stanie Querétaro (Meksyk). Chociaż od tego czasu minęło aż 17 lat, to obecnie specjaliści Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH) postanowili wykorzystać nowe technologie i przeprowadzić dokładniejsze badania mumii, szczególnie DNA. Jak podaje archeolog Elizabeth Mejía, „Pepita” zmarła w 300 r. p.n.e., w wieku 2,5 lat, przypuszczalnie w wyniku choroby płucnej, być może związanej z nagłymi zmianami temperatury, które jednocześnie doprowadziły do szybkiej naturalnej mumifikacji zwłok. Jest to jedna z najstarszych mumii znalezionych na terenie Meksyku.

Mumia "Pepity" (fot. Mauricio Marat, INAH)
Wcześniejsze badania DNA wykazały, ze matka dziewczynki pochodziła z północnych ziem Meksyku i choć nie można z całkowitą pewnością określić jej przynależności etnicznej, to najprawdopodobniej wywodziła się z Chichimeków. Obecnie nowe analizy pozwolą ustalić dane ze strony ojca, choć uczeni przypuszczają, że i on był Chichimekiem. Dzięki wykorzystaniu skaningowego mikroskopu elektronowego potwierdzono hipotezę, że przed śmiercią dziewczynka była kąpana lub obmyta jakąś substancją. Jak podaje Elizabeth Mejía, trudno jednak stwierdzić, czy chodziło w tym przypadku o jakiś rytuał czy o leczenie. Nie wiadomo również, czy miało to miejsce przed czy po śmierci.

Stanowisko archeologiczne Toluquilla (fot. Mauricio Marat, INAH)
Uczeni przypuszczają, ze dziewczynka mogła pochodzić z Toluquilla, największego ośrodka na terenie stanu Querétaro, lezącego w pobliżu jaskini, w której znaleziono mumię. Zawiniątko grobowe „Pepity” zostało umieszczone w jednej z komnat jaskini, na głębokości 40 cm. Obok natrafiono na pozostałości materiału roślinnego i tkaniny bawełnianej, a także pióra dławigada amerykańskiego (Mycteria americana), ptaka wędrownego z rodziny bocianów, co wskazywałoby na wymianę handlową prowadzoną przez mieszkańców Toluquilla z ludnością z innych regionów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz