poniedziałek, 15 lipca 2019

Wystawa poświęcona artefaktom z Las Pilas

Oryginalny artykuł: Palacio de Cortes exhibe ofrendas en Las Pilas, sitio morelense ligado a Teotihuacan

W Muzeum Regionalnym Cuauhnáhuac w Cuernavace (stan Morelos, Meksyk) zorganizowano wystawę przedstawiającą artefakty z okresu klasycznego znalezione w grobowcach na terenie Las Pilas, dawnego centrum ceremonialnego, które położone jest w Jonacatepec, we wschodniej części stanu Morelos. Na szczególną uwagę zasługuje wyprawa grobowa osoby o wysokim statusie społecznym, przypuszczalnie kapłana, obejmująca, między innymi, wykonane z kamienia o zielonej barwie ozdoby uszu, naszyjnik i pektorał.

Ozdoby z zielonego kamienia znalezione w grobowcu w Las Pilas
(fot. Museo Regional Cuauhnáhuac, INAH)
Las Pilas powstało w latach 700-500 p.n.e. jako niewielka wioska zależna od Chalcatzingo, ośrodka związanego z kulturą Olmeków, odległego zaledwie o trzy kilometry. Później w Las Pilas pojawiły się wyraźne wpływy Teotihuacan, po upadku którego Las Pilas straciło swe znaczenie jako centrum ceremonialne, chociaż było nadal zamieszkiwane.

Stanowisko archeologiczne Las Pilas
Jak podaje archeolog Guadalupe Martínez Donjuan, prowadzone w latach 1973-80 wykopaliska na terenie Las Pilas odsłoniły podstawy piramidalne dawnych budowli, które na przestrzeni wieków były modyfikowane przez przedstawicieli różnych kultur, w tym przez Mexików.

Jedna z podstaw piramidalnych na terenie Las Pilas
Podczas prac archeologicznych natrafiono na pozostałości kanałów nawadniających i znajdujące się w ich pobliżu pochówki osób, które przypuszczalnie pełniły funkcje związane z kultem boga Tlaloka bądź – zdaniem badaczy – mogły ponieść śmierć przez utopienie lub porażenie piorunem. Ciała zmarłych ułożono w pozycji kwiatu lotosu i złożono im, między innymi, naczynia ozdobione wizerunkiem Tlaloka.

Naczynie ceramiczne ozdobione wizerunkiem boga Tlaloka
(fot. Museo Regional Cuauhnáhuac, INAH)
Jednym z zaprezentowanych na wystawie artefaktów jest naczynie w kształcie wazonu, typowe dla ceramiki z Teotihuacan. W depozytach ofiarnych znaleziono natomiast szczątki pięciu indyków, złożonych po północnej i zachodniej stronie budowli piramidalnej, na której niegdyś wznosiła się prawdopodobnie świątynia Tlaloka.

Naczynie ceramiczne w kształcie wazonu, typowe dla Teotihuacan, znalezione w Las Pilas
(fot. Museo Regional Cuauhnáhuac, INAH)
Jak podkreśla Guadalupe Martínez Donjuan, w wielu ośrodkach, które były położone zarówno w Dolinie Meksyku, jak i na ziemiach obecnego stanu Morelos czy rejonu Puebla-Tlaxcala i przeżywały swój szczyt rozwoju w latach 225-350 n.e. (tak zwana faza Tlamimilolpa) można wyróżnić elementy typowe dla Teotihuacan i widoczne w architekturze, naczyniach ceramicznych, narzędziach codziennego użytku i figurkach. W ten sposób wyrażano bezpośrednie relacje z Teotihuacan, a ośrodki te stanowiły przykłady rozszerzania się strefy społeczno-politycznych wpływów owej wielkiej metropolii.
Naczynia ceramiczne znalezione w grobowcach w Las Pilas
(fot. Museo Regional Cuauhnáhuac, INAH)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz