sobota, 25 stycznia 2020

W mieście Meksyk odkryto łaźnię parową Mexików

Oryginalny artykuł: Hallazgo en inmediaciones de La Merced confirma ubicacion del barrio prehispanico de Temazcaltitlan

Przy ulicy Talavera 24, w La Merced w mieście Meksyk, archeolodzy z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH) odkryli pozostałości prekolumbijskiej łaźni parowej temazcal, zbudowanej w XIV wieku przez Mexików. Pozwoliło to dokładnie zlokalizować Temazcaltitlan, jedną z najstarszych dzielnic Tenochtitlan, o którym to miejscu wspominały różne źródła, jak Mapa de Sigüenza, Crónica Mexicáyotl i Códice Aubin, opowiadające historię wędrówki Mexików. Temazcaltitlan należał do Teopan (zwanego też Zoquipan), pierwszego nadwodnego terenu zajętego przez Mexików i to tam spostrzeżono znaki przepowiedziane przez boga Huitzilopochtli.

Pozostałości dawnej łaźni parowej temazcal (fot. Edith Camacho, INAH)
Jak podaje kierujący pracami Víctor Esperón Calleja, było to miejsce kultu bóstw żeńskich: Tlazolteotl, Ayopechtli lub Ixcuina (bogini porodu), Coatlicue, Toci, Chalchiuhtlicue i Mayahuel, związanych z ziemią, płodnością, wodą i napojem pulque. Temzacal został wzniesiony z bloków adobe i zachowały się też pokryte warstwą stiuku fragmenty tezontle (skały pochodzenia wulkanicznego). W centralnej części łaźni znajdował się basen z wodą, a po bocznych stronach kamienne ławy. Archeolodzy szacują, że pomieszczenie to miało pięć metrów długości i około trzech metrów szerokości.

Mury otaczające łaźnię i kamienna ława (fot. Edith Camacho, INAH)
Wykopaliska odsłoniły również dobrze zachowane pozostałości domu zamieszkiwanego przez rodzinę tubylców w okresie tuż po konkwiście hiszpańskiej i podboju Tenochtitlan, we wczesnym okresie kolonialnym. Dom ma oddzielone korytarzem cztery pomieszczenia o różnych rozmiarach. Jedno ma podstawę 4m na 2m i jego wykończenie jest proste, co wskazywałoby na charakter prywatny.

Pozostałości domu mieszkalnego (fot. Edith Camacho, INAH)
Dwa inne pomieszczenia mają ponad 6 metrów długości, a ich ściany zostały pokryte warstwą stiuku i pomalowane. Do dziś zachowały się fragmenty motywów w kolorze czerwonym i białym. Posadzki natomiast wykonano z bloków adobe. Zdaniem archeologów, komnaty te służyły prawdopodobnie przyjmowaniu gości, a mieszkańcy domu musieli wyróżniać się wysokim statusem społecznym.

Zachowane fragmenty malowideł zdobiących ściany jednego z pomieszczeń
(fot. Edith Camacho, INAH)
W pomieszczeniach natrafiono na drobne artefakty, w tym fragmenty figurek i naczynia do użytku domowego.

Naczynie znalezione w jednym z pomieszczeń (fot. Edith Camacho, INAH)
Fragment figurki przedstawiającej kobietę, która trzyma tlacuache (fot. Edith Camacho, INAH)
Fragment figurki przedstawiającej wojownika (fot. Edith Camacho, INAH)
Do tej pory archeolodzy uważali, że w tej części Teopan, ze względu na liczne, służące uprawom chinampas, nie wznoszono zbyt wielu domostw. Nowe znaleziska dowodzą jednak, że w XVI wieku była to strefa bardziej zamieszkana niż wcześniej sądzono, na co wskazują pozostałości drewnianych pali i kamieni, służących jako podwaliny murów domów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz