Oryginalny artykuł: Con inteligencia artificial revelan secretos del conjunto monumental Kuelap
Kultura Chachapoyas rozwijała się na ziemiach peruwiańskiego departamentu Amazonii w latach 900-1470. Pozostawiła po sobie, między innymi, duże kamienne budowle, do których dostęp jest utrudniony. W ramach prac interdyscyplinarnych podjętych z inicjatywy Narodowego Instytutu Geograficznego w Peru wykorzystano technologię LIDAR i sztuczną inteligencję w celu lepszego poznania konstrukcji ukrytych pod warstwą roślinności.
Przygotowywanie dronów do lotu nad ośrodkami kultury Chachapoyas (źródło fot.: Andina) |
Fotografie przedstawiające stanowisko archeologiczne Kuelap (fot. MEDS Amsterdam) |
Dzięki współpracy z holenderską firmą MEDS Amsterdam wykorzystano w Kuelap technologię LIDAR, a uzyskane dane porównano z informacjami zdobytymi podczas prac w terenie. Następnie zastosowano techniki sztucznej inteligencji i deep learning (modelu symulującego sieci neuronowe, dzięki czemu maszyna uczy się wykonywania określonej pracy) w celu przeniknięcia przez roślinność i ukazania ukrytych pod nią budowli. Zidentyfikowano 84 nowe, owalne i prostokątne konstrukcje oraz określono ich przybliżone rozmiary.
Model przygotowany dzięki zastosowaniu nowoczesnych technik (źródło fot.: Andina) |
Po zakończonych sukcesem pracach w Kuelap uczeni skupili się na mniej zbadanym przez archeologów i jeszcze bardziej porośniętym roślinnością ośrodku kultury Chachapoyas, El Imperio, położonym w odległości zaledwie dwóch kilometrów od Kuelap i wpisanym w styczniu 2020 roku na krajową listę dziedzictwa kulturowego. W El Imperio zachowały się budowle okrągłe i oktagonalne. Podczas prac ponownie wykorzystano drony i wcześniejsze oprogramowanie, co pozwoliło przygotować mapę tego stanowiska archeologicznego.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz