piątek, 18 grudnia 2020

Renowacja i rekonstrukcja majańskiego "Reliefu z Placeres"

Oryginalny artykuł: Con nuevas tecnologias proponen caracteristicas y contexto original del "Relieve de Placeres" del Museo Nacional de Antropologia

Grupa specjalistów pod kierunkiem badaczy z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH) przeprowadziła prace konserwatorskie rzeźby Majów znanej jako „Relief z Placeres” i znajdującej się w kolekcji Narodowego Muzeum Antropologii w mieście Meksyk. Gilberto García Quintana z INAH przypomniał historię reliefu, który został zrabowany w 1968 roku i miał zostać nielegalnie wywieziony do Nowego Jorku. Na szczęście rok później zabytek  zwrócono narodowi meksykańskiemu.

"Relief z Placeres" w Narodowym Muzeum Antropologii w mieście Meksyk

Relief pochodzi z lat 450-600 i zdaniem archeologów musiał być znaleziony w południowej części stanu Campeche, w okolicy majańskiego miasta Calakmul. Wiadomo, że zaraz po zrabowaniu relief został pokryty warstwą syntetycznego polimeru, tkaninami i gipsem oraz pocięty na 48 fragmentów, które zapakowano w drewniane skrzynie w celu przewiezienia do USA. Po odzyskaniu zabytku, w 1969 roku przeprowadzono prace restauratorskie, którymi kierował Carlos Sigüenza. Po złożeniu reliefu, miejsca łączenia poszczególnych części ukryto dzięki zastosowaniu specjalnej pasty.

Ilustracja przedstawia jak wyglądał relief pocięty na 48 fragmentów (fot. INAH)

Podczas obecnego odrestaurowywania ustalono, że poza podstawowym czerwonym kolorem, zachowały się jeszcze pozostałości ciemnoczerwonego do podkreślania detali oraz czarnego i białego.

Po lewej: detale z "Reliefu z Placeres" ukazujące zastosowaną paletę barw.
Po prawej: rysunek przedstawiający fragment fryzu z Balamku (stan Campeche, Meksyk)
(źródło ilustracji: INAH)

Gilberto García Quintana i Nora Adriana Perez Castellanos (z UNAM) porównali „Relief z Placeres” z podobnymi rzeźbami, pochodzącymi z tego samego okresu i odkrytymi w majańskich miastach: Balamku (stan Campeche, Meksyk) oraz Holmul i Xultun (Peten, Gwatemala). Zachowane z momentu rabunku fotografie pokazują, że kilka fragmentów pociętego reliefu pozostawiono na miejscu. Pozwoliło to graficznie zrekonstruować dwa dodatkowe segmenty, które oryginalnie znajdowały się po obu bokach fryzu.

U góry: rekonstrukcja "Reliefu z Placeres" z dodaniem brakujących fragmentów po bokach (zaznaczonych kolorem czerwonym).
Na dole: fryz z Xultun (Peten, Gwatemala) (źródło ilustracji: INAH)

Uczeni sądzą, że fryz miał długość około 13 metrów i wysokość 2,48 metra. Prawdopodobnie zdobił górną część budowli i był umieszczony nad wejściami. Zgodnie ze wzorcem architektonicznym typowym dla centralnego Peten i wielu ośrodków Majów w południowym stanie Campeche, były to zazwyczaj niezbyt wysokie budowle z kilkoma wejściami, wznoszone na platformach schodkowych.

Po prawej można zobaczyć jak umieszczony był oryginalnie "Rekief z Placeres" (fot. INAH)

Dzięki fotogrametrii i zdjęciom z czasów rabunku przygotowano trójwymiarowy model fasady i hipotetyczny model budowli, z której pochodził fryz. Taka wizualizacja pozwala zdać sobie sprawę z oryginalnego umieszczenia reliefu. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz