Oryginalny artykuł: Con nuevas tecnologias proponen caracteristicas y contexto original del "Relieve de Placeres" del Museo Nacional de Antropologia
Grupa specjalistów pod kierunkiem badaczy z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH) przeprowadziła prace konserwatorskie rzeźby Majów znanej jako „Relief z Placeres” i znajdującej się w kolekcji Narodowego Muzeum Antropologii w mieście Meksyk. Gilberto García Quintana z INAH przypomniał historię reliefu, który został zrabowany w 1968 roku i miał zostać nielegalnie wywieziony do Nowego Jorku. Na szczęście rok później zabytek zwrócono narodowi meksykańskiemu.
"Relief z Placeres" w Narodowym Muzeum Antropologii w mieście Meksyk |
Ilustracja przedstawia jak wyglądał relief pocięty na 48 fragmentów (fot. INAH) |
Podczas obecnego odrestaurowywania ustalono, że poza podstawowym czerwonym kolorem, zachowały się jeszcze pozostałości ciemnoczerwonego do podkreślania detali oraz czarnego i białego.
Po lewej: detale z "Reliefu z Placeres" ukazujące zastosowaną paletę barw. Po prawej: rysunek przedstawiający fragment fryzu z Balamku (stan Campeche, Meksyk) (źródło ilustracji: INAH) |
Gilberto García Quintana i Nora Adriana Perez Castellanos (z UNAM) porównali „Relief z Placeres” z podobnymi rzeźbami, pochodzącymi z tego samego okresu i odkrytymi w majańskich miastach: Balamku (stan Campeche, Meksyk) oraz Holmul i Xultun (Peten, Gwatemala). Zachowane z momentu rabunku fotografie pokazują, że kilka fragmentów pociętego reliefu pozostawiono na miejscu. Pozwoliło to graficznie zrekonstruować dwa dodatkowe segmenty, które oryginalnie znajdowały się po obu bokach fryzu.
U góry: rekonstrukcja "Reliefu z Placeres" z dodaniem brakujących fragmentów po bokach (zaznaczonych kolorem czerwonym). Na dole: fryz z Xultun (Peten, Gwatemala) (źródło ilustracji: INAH) |
Uczeni sądzą, że fryz miał długość około 13 metrów i wysokość 2,48 metra. Prawdopodobnie zdobił górną część budowli i był umieszczony nad wejściami. Zgodnie ze wzorcem architektonicznym typowym dla centralnego Peten i wielu ośrodków Majów w południowym stanie Campeche, były to zazwyczaj niezbyt wysokie budowle z kilkoma wejściami, wznoszone na platformach schodkowych.
Po prawej można zobaczyć jak umieszczony był oryginalnie "Rekief z Placeres" (fot. INAH) |
Dzięki fotogrametrii i zdjęciom z czasów rabunku przygotowano trójwymiarowy model fasady i hipotetyczny model budowli, z której pochodził fryz. Taka wizualizacja pozwala zdać sobie sprawę z oryginalnego umieszczenia reliefu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz