Pozostałości dawnego ośrodka znanego jako Cuicuilco rozciągają się w południowo-zachodniej części dzisiejszego miasta Meksyk. Tereny te zostały zasiedlone około 800 r. p.n.e., choć początkowo była to tylko wioska. Żyzne ziemie, pobliskie jezioro Xochimilco i okoliczne lasy sprzyjały jej rozwojowi i z czasem Cuicuilco zaczęło się rozrastać, pojawiało się coraz więcej budowli mieszkalnych wznoszonych zarówno z kamienia, jak i z materiałów nietrwałych. Około 400 r. p.n.e. Cuicuilco było już ważnym ośrodkiem regionalnym, mogło zajmować obszar 4-5 kilometrów kwadratowych, liczyło 20 tysięcy mieszkańców i sprawowało kontrolę nad południowo-zachodnią częścią Doliny Meksyku. Z czasem rywalizowało nawet z Teotihuacan. Niestety zostało zniszczone przez erupcję wulkanu Xitle w okresie pomiędzy 245 a 315 r. n.e.
Stanowisko archeologiczne Cuicuilco |
Wielka Platforma (Gran Basamento) |
Budowla ta powstała z nieobrobionych bloków bazaltu o wadze ponad 30 kg, z których – bez użycia zaprawy – ustawiono rodzaj pierścieni, tworzących jakby mury, a puste przestrzenie pomiędzy nimi wypełniano mieszaniną piasku i gliny. Na szczyt prowadzą dwie rampy usytuowane po stronie wschodniej i zachodniej.
Bazaltowe bloki tworzące Wielką Platformę |
Przestrzenie pomiędzy kolejnymi murami |
Prace archeologiczne wykazały, że w latach 800-150 p.n.e. Wielka Platforma była powiększana co najmniej osiem razy. Przypuszczalnie służyła ceremoniom religijnym, w których mogła uczestniczyć spora liczba mieszkańców. Każdy kolejny etap rozbudowy związany był z ustawieniem ołtarzy o wysokości od 40 cm do 1,30 m. W Wielkiej Platformie natrafiono także na kilka pochówków.
Rekonstrukcja jednego z pochówków odkrytych w Cuicuilco |
W Cuicuilco była widoczna hierarchia społeczna, w centrum miasta rezydowali przedstawiciele elity i kapłani, a rolnicy i biedniejsza część ludności zamieszkiwała okolice. Głównym rzemiosłem było garncarstwo, o czym świadczą wykonywane różnymi technikami naczynia ceramiczne, w tym dzbany, misy czy talerze, z których jedne były przeznaczone do użytku codziennego, a inne zostały złożone jako dary w grobowcach.
Podczas prac wykopaliskowych odkryto różnorodne gliniane figurki antropomorficzne, przedstawiające kobiety, mężczyzn. a nawet akrobatów.
Gliniane figurki znalezione na terenie Cuicuilco |
Znaleziono też wykonane z kamienia, obsydianu, krzemienia, kości i drewna najróżniejsze narzędzia, jak siekierki, perforatory, noże i drapaki.
Artefakty z obsydianu i kości znalezione na terenie Cuicuilco |
Cuicuilco prowadziło wymianę towarową z innymi ośrodkami i to nie tylko położonymi w Dolinie Meksyku. Znaleziono bowiem naczynia pochodzące z ziem dzisiejszych meksykańskich stanów Morelos i Guerrero, a na szczególną uwagę zasługują pochodzące z lat 1-150 n.e. gliniane figurki typowe dla kultury Chupicuaro ze stanu Guanajuato.
Figurki typowe dla kultury Chupicuaro znalezione na terenie Cuicuilco |
Sprowadzano natomiast muszle, serpentyn i jadeit, z których wyrabiano naszyjniki, pektorały i bransolety.
Naszyjnik z muszli znaleziony na terenie Cuicuilco |
Po południowej stronie Wielkiej Platformy wznosi się niewielka budowla odkryta w 1923 r. przez Byrona Cummingsa, który nazwał ją „kiva”, gdyż przypominała mu wyglądem podobne konstrukcje typowe dla mieszkańców południowo-zachodnich ziem Stanów Zjednoczonych.
Budowla znana jako kiva |
Budowla ma ściany z wkopanych w ziemię kamiennych płyt, na których zachowały się pozostałości czerwonego pigmentu. Jej dokładne przeznaczenie nie jest znane, ale zdaniem archeologów pochodzi z czasów już po erupcji wulkanu Xitle i zniszczeniu Cuicuilco.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz