Oryginalny artykuł: Mummified parrots point to trade in the ancient Atacama desert
Znalezione na pustyni Atacama w północnym Chile zmumifikowane ptaki dowodzą, że dawne wspólnoty sprowadzały na te ziemie żywe papugi i ary. Ptasie pióra były bardzo cenione w Ameryce prekolumbijskiej. Jak podaje kierujący zespołem uczonych antropolog José M. Capriles (z Pennsylvania State University), chociaż papugi i ary nie występują w rejonie Atakamy, to archeolodzy znaleźli ich pióra na terenie stanowisk archeologicznych: w pochówkach osób o wysokim statusie społecznym oraz zachowane w skórzanych pojemnikach lub innym materiale ochronnym. Zdaniem badaczy, żywe ptaki musiały być transportowane w wyjątkowo trudnych warunkach.
Zmumifikowana ara znaleziona na terenie stanowiska Pica 8 w północnym Chile (fot. Calogero Santoro i José Capriles) |
Zmumifikowana papuga z rejonu Amazonii znaleziona w pochówku na terenie Pica 8 (fot. Calogero Santoro i José Capriles) |
Jednak, jak zaznacza José Capriles, niektóre z tych ptaków nie miały szczęśliwego życia. Trzymano je dla piór, które wyrywano, gdy tylko urosły. Bardziej niezwykłe było ich traktowanie po śmierci. Wiele papug zostało zmumifikowanych z szeroko otwartymi dziobami. Inne miały rozpostarte skrzydła jakby były w locie. Naukowcy nie wiedzą, dlaczego zostały zmumifikowane w ten sposób. Często zawijano je w tkaniny lub torby. Niestety, wiele szczątków ptaków nie pochodzi z kontekstów archeologicznych i nie zostało znalezionych podczas oficjalnych wykopalisk. Z tego powodu brakuje niektórych danych, choć ptaki są zwykle kojarzone z pochówkami ludzi.
Szkarłatna ara z boliwijskiej Amazonii (fot. Carlos Capriles Farfan) |
Większość zmumifikowanych ptaków została znaleziona na terenie stanowiska Pica 8, którego dawni mieszkańcy zajmowali się rolnictwem. Dla uczonych fakt, że karawany lam transportowały ary i papugi przez Andy i przez pustynię wydaje się zdumiewający. W pracach brali udział również: Calogero M. Santoro i Francisco Rothhammer (z Instituto de Alta Investigatión, Universidad de Tarapacá, Arica, Chile), Richard J. George i Douglas J. Kennett (z University of California, Santa Barbara, USA) oraz Logan Kisler (z National Museum of Natural History, Smithsonian Institution, USA).
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz