Oryginalny artykuł: Descubren vestigios de basamento piramidal en Tlalmanalco, Estado de Mexico
W gminie Tlalmanalco (stan Meksyk) archeolodzy z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH) odkryli pozostałości prekolumbijskiej podstawy piramidalnej. Obecnie tereny te otoczone są współczesnymi budowlami rozrastającego się miasta, ale niegdyś znajdował się tam ośrodek Chalków. Niemal wszystkie dawne konstrukcje zostały zniszczone, gdyż wzniesiono w tym miejscu nowe domy. Na szczęście w tym przypadku właściciel posesji, przed rozpoczęciem prac budowlanych, zwrócił się do INAH z prośbą o sprawdzenie zagadkowego pagórka na jego ziemi.
Północno-zachodni narożnik podstawy piramidalnej (fot. Herve Monterrosa) |
Mury budowli po stronie północnej (fot. Herve Monterrosa) |
Uczestniczący w pracach Ricardo Arredondo Rojas zaznacza, że z architektonicznego punktu widzenia budowla przechodziła dwie fazy. Pierwsza obejmuje lata 1350-1465, a wykorzystane podczas budowy technologie są typowe dla Chalków. Druga to okres od 1465 r. do czasów hiszpańskiej konkwisty, gdy tereny te zostały podporządkowane Mexikom i kiedy konstrukcja została powiększona. Oryginalnie podstawa piramidalna mogła mieć rozmiary 35 na 45 metrów.
Fragment pomieszczenia odsłoniętego po stronie zachodniej (fot. Herve Monterrosa) |
Na podstawie uzyskanych do tej pory danych archeolodzy, biorąc pod uwagę znalezione naczynia ceramiczne wysokiej jakości uważają, że mogła to być budowla zamieszkiwana przez przedstawicieli elity. Prace wykopaliskowe potrwają jednak jeszcze do września i dopiero później cały zebrany materiał zostanie przeanalizowany w laboratorium.
Talerz na trójnogu odkryty podczas wykopalisk (fot. Herve Monterrosa) |
Przęśliki i fragmenty ceramiki znalezione podczas wykopalisk (fot. Ricardo Arredondo Rojas) |
Hervé Víctor Monterrosa Desruelles podkreślił, że Tlalmanalco było jednym z ośrodków Chalków i zostało założone stosunkowo późno, gdyż dopiero w połowie XIV wieku. Pod koniec okresu wtargnięcia tam Mexików, stało się główną jednostką społeczno-polityczną Chalcayotl, ligi miast regionu, obejmującej jeszcze cztery inne ośrodki: Tenango-Tepopula, Xico-Chalco-Atenco, Amecameca i Xochimilco-Chimalhuacán. Było to miejsce, gdzie Hernan Cortes spędził noc, negocjując przymierze z władcami Chalco, którzy mieli poprowadzić go do Tenochtitlan.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz