Oryginalny artykuł: Abandono de Monte Alban y de Atzompa se debio al "estres" de estado zapoteco en el periodo clasico tardio
Po 15 latach prac prowadzonych przez archeologów z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH) na terenie zapoteckiego ośrodka Atzompa (stan Oaxaca, Meksyk), założonego tysiąc lat po Monte Alban ustalono, że różne zmiany w porządku społeczno-politycznym w państwie Zapoteków doprowadziły do opuszczenia obu miast około 850 roku, czyli ponad 1000 lat temu. Atzompa, zamieszkiwana w latach 500-850, położona jest na północnym krańcu niskiego pasma górskiego, które wznosi się w centrum Doliny Oaxaca, na wzgórzu innym niż Monte Alban, ale na tej samej wysokości.
Atzompa (stan Oaxaca, Meksyk) (fot. INAH) |
Budowle przy Placu A w Atzompa (fot. INAH) |
Na podobne świadectwa natrafiono też w Budowli P w Monte Alban, co wskazuje na skoordynowane działania. Obalałoby to wcześniejsze teorie, które zakładały, że Monte Alban zostało opuszczone nagle i było to związane z zaplanowaną inwazją Teotihuacan. Odkrycia w Atzompa dowodzą, że pod wpływem różnych nacisków dominujące rody poszukiwały sposobu reorganizacji społeczno-politycznej i postanowiły udać się na ziemie Centralnych Dolin, aby tam założyć nowe miasta.
Casa de Oriente (Dom Wschodni) w Atzompa (fot. INAH) |
Atzompa pojawiła się w rezultacie ekspansji Monte Alban po upadku Teotihuacan, kiedy to okoliczne wzgórza zostały zajęte przez najważniejsze zapoteckie rody. Atzompa była również miejscem, z którego można było obserwować szlaki handlowe, biegnące przez doliny Etla i Oaxaca w kierunku Soconusco. Obecnie, w ramach projektu archeologicznego w Atzompa prowadzone są prace w budowli Casa del Sur (Dom Południowy), położonej w pobliżu jednego z trzech boisk do gry w piłkę. Odkryto tam zdobiący fasadę fryz o długości 12 metrów. Badania we wspomnianych trzech budowlach, będących niegdyś rezydencjami dostojników, pozwolą poznać sposób podziału władzy w ośrodkach wokół Monte Alban.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz