Oryginalny artykuł: Analizan restos de una joven de elite de casi 1400 anos de antiguedad, descubiertos en Tingambato, Michoacan
W 2011 roku badacze z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH) odkryli na terenie stanowiska archeologicznego Tingambato (w meksykańskim stanie Michoacán) komnatę grobową (tzw. Grobowiec II) ze szczątkami kobiety, przy której znaleziono ponad 19 000 najróżniejszych elementów wykonanych z muszli i kamienia, tworzących niegdyś jej wyjątkowo bogatą wyprawę grobową. W 2016 roku, w ramach specjalnego projektu, rozpoczęto dokładną analizę zebranych materiałów i obecnie, po zakończeniu prac, zaprezentowano cyfrową rekonstrukcję grobowca. Kierujący projektem archeolog José Luis Punzo Díaz (z Centrum INAH – Michoacán) podkreśla, że jest to jeden z najważniejszych prekolumbijskich pochówków nie tylko na terenie Michoacán, ale i w całym Zachodnim Meksyku.
Cyfrowa rekonstrukcja Grobowca II w Tingambato (fot.: PAPACSUM-ADV Estudios) |
Czaszka kobiety pochowanej w Grobowcu II w Tingambato (fot.: PAPACSUM-ADV Estudios) |
Wyprawa grobowa kobiety obejmowała 19 428 drobnych przedmiotów, w tym 18 601 z muszli i 827 z kamienia. W przypadku artefaktów z muszli ustalono, że większość paciorków i zawieszek wykonano z muszli Spondylus princeps, pochodzących z Oceanu Spokojnego, szczególnie cenionych przez kultury prekolumbijskie i charakteryzujących się pomarańczowym odcieniem. Ponad 3000 muszelek nawleczono na sznury, tworząc pektorał. Kobieta miała też 10 pierścionków z muszli, po jednym na każdym palcu, a jej kostki nóg były ozdobione sznurami paciorków o cylindrycznym kształcie, wykonanych z muszli Tripsycha tripsycha oraz dzwoneczkami również z muszli morskich. W pobliżu czaszki znajdowały się: diadem, ozdoba ucha i ponad 2000 małych muszli Olivella, które prawdopodobnie były ułożone bezpośrednio na włosach zmarłej kobiety.
Rekonstrukcja wyprawy grobowej (fot.: PAPACSUM-ADV Estudios) |
Poza tym, przy szczątkach zmarłej znaleziono naszyjniki z kamieni o niebiesko-zielonej barwie. Dokładne badania wykazały, że większość paciorków została wykonana z amazonitu, którego pochodzenie nie jest jeszcze sprecyzowane, ale wiadomo, że jego złoża znajdowały się na terenie dzisiejszego stanu Chihuahua. Część przedmiotów została wykonana z turkusu, który przypuszczalnie dotarł do Tingambato z południowo-zachodnich ziem obecnych Stanów Zjednoczonych.
Paciorki z kamienia o zielonej barwie znalezione w Grobowcu II (fot.: PAPACSUM-ADV Estudios) |
Wokół ciała kobiety ułożono pięć miotaczy strzał (zwanych w Mezoameryce atlatl), z których cztery mają uchwyty z muszli i jeden z kamienia o zielonej barwie. Dzięki przeprowadzonym analizom ustalono odmienne procesy obróbki materiałów zarówno z muszli, jak i z kamienia, co dowodzi, że powstały one w różnych warsztatach rzemieślniczych.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz