czwartek, 27 maja 2021

Przedstawienie błyskawicy na reliefie z Vichama

Oryginalny artykuł: El rayo de 3.800 años que fue esculpido por los antiguos peruanos (y qué relación tiene con las lluvias)

W 2013 roku, na terenie stanowiska archeologicznego Vichama (Peru) odkryto kilka reliefów, z których jeden przedstawia ropuchę z ludzkimi rękoma i kamieniami o niebieskiej barwie w miejscu oczu. Tuż nad głową ropuchy widoczna jest figura geometryczna, która – zdaniem archeologów – ukazuje błyskawicę i może być jednym z najstarszych przedstawień tego zjawiska meteorologicznego na terenie Peru.

Relief z ropuchą i błyskawicą na terenie stanowiska archeologicznego Vichama
(fot.: ZAC/Mincul)

Relief o długości 80 cm i wysokości 90 cm pochodzi sprzed 3800 lat i znajduje się w budowli nazwanej przez archeologów Las Cornisas. Ropucha zdaje się wyłaniać z jednej ze ścian salonu o przeznaczeniu ceremonialnym. 

Salon z reliefem przedstawiającym ropuchę i błyskawicę
(fot.: Yerson Collave)

Zdaniem badaczy, relief z wizerunkiem ropuchy mógł nawiązywać do nadejścia pory deszczowej tym bardziej, że budowla Las Cornisas skierowana jest na dolinę Huaura, gdzie płynie rzeka i rozciągają się pola uprawne. Uczeni przypuszczają, że mieszkańcy Vichama odprawiali tam rytuały z prośbami o deszcz, gdyż w kosmowizji andyjskiej ropuchy wiązane są z wodą, rolnictwem i żyznością. Jednak – jak podkreśla Tatiana Abad Lezama, archeolog ze stanowiska Caral – trudno z całkowitą pewnością ustalić, czy tak samo postrzegano świat już 4000 lat temu.

Ilustracja przedstawiająca, jak mogły wyglądać rytuały odprawianie w salonie z reliefem
(fot.: ZAC/Mincul)

Vichama położona jest w prowincji Huaura (na północ od Limy) i pochodzi z ostatniego okresu cywilizacji Caral, z około 1800 r. p.n.e. Jej mieszkańcy zajmowali się rolnictwem i rybołówstwem oraz utrzymywali relacje z innymi ośrodkami w północno-centralnej części dzisiejszego Peru.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz